ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI PROF. DR. ZÜHTÜ ARSLAN TÜRKİYE'DE KRİZLER VE ANAYASALARIN GELECEĞİNİ ANLATTI
Gönderen basin - Ekim 25 2018 09:19:03Üniversitemiz I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ne onur konuğu ve baş konuşmacı olarak katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan “Türkiye’de Krizler ve Anayasaların Geleceği” konulu bildiri sundu.

Haber Metni

Üniversitemiz I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ne onur konuğu ve baş konuşmacı olarak katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan “Türkiye’de Krizler ve Anayasaların Geleceği” konulu bildiri sundu.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan ilk olarak  Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey Yozgat Bozok Üniversitesi’nin genel durumu hakkında Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’a bilgiler verdi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi açılış programına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey,  Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Fuat Köksal, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve akademisyenler, araştırmacı ve öğrenciler katıldı.


1. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ne onur konuğu ve baş konuşmacı olarak katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan “Türkiye’de Krizler ve Anayasaların Geleceği” konulu sunduğu bildiride anayasal kimlik nedir, anayasal kimlik nasıl oluşur, etki alanları nelerdir konularında bilgiler verdi.

Türkiye’nin anayasal tarihi uzun yıllara dayansa da krizlerin ve darbelerin anayasaların yapımında veya değiştirilmesinde belirleyici bir rol üstlendiğini belirten  Prof. Dr. Zühtü Arslan, anayasa tarihimizin geçmişine bakıldığında o dönemin anayasa kimliği krize karşı bir tepki olarak ortaya çıkarılmıştır. Tüm anayasalar krizlerden çıkış olarak görülmüştür.1876 Kanun-i Esasi, 1921 Teşkilat-ı Esasiye, 1924 Anayasası, 1960 Darbesi ve 1961 Anayasası, 1982 Anayasası belirli krizler ve darbeler sonucunda oluşturulmuştur. Türkiye’nin anayasal kimliği bütün bu değişikliklere rağmen çok büyük ölçüde değişmedi. Çünkü anayasa, hakim olan değerlerin bütünüdür. Bu ise geçmiş dönemlerin hesaplaşmasıyla oluşmaktadır. Türk anayasal kimliğin temelini hukukun üstünlüğü ilkesi oluşturur. Eşitlik adalet ve kuvvetler ayrılığı  gibi değerler ise bu temeli pekiştirir.” dedi.


Anayasa kimliğinin sağlam, çağa ayak uydurabilir, belirli ölçüde esnek ve toplumsal değerlere uyumlu olması durumunda süreklilik kazanacağını dile getiren Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, krizler karşında dayanaklı bir anayasanın ülkenin değerleri tercihleri ve ilkelerinin içinde barındıran yatay etkileşim ve ülkenin içinde bulunduğu coğrafya ve evrensel değerlerini içeren dikey etkileşimle oluşacağını sözlerine ekledi.

Program sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplayan Anayasa Mahkemesi Başkan Prof. Dr. Zühtü Arslan’a Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey günün anısına plaket taktim etti.