ÜNİVERSİTEMİZDE "TÜRKİYE D8 İLİŞKİLERİ" KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
Gönderen basin - Mayis 23 2018 10:10:03Üniversitemiz Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu’nda "Türkiye D8 İlişkileri" konulu konferans düzenlendi. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yıldız tarafından verilen konferansta Türkiye’nin D8 ilişkileri ve zaman içerisinde bu ilişkilerin sosyo-kültürel ve ekonomik unsurları ele alındı.

Haber Metni
Üniversitemiz Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu’nda "Türkiye D8 İlişkileri" konulu konferans düzenlendi. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yıldız tarafından verilen konferansta Türkiye’nin D8 ilişkileri ve zaman içerisinde bu ilişkilerin sosyo-kültürel ve ekonomik unsurları ele alındı.Konferansın  açılış konuşmasını yapan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp:  “Dil, din, tarih ve coğrafya köklü medeniyete sahip olan büyük devletlerin temel yapı taşlarıdır. Büyük devletler gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada bu temel yapı taşlarına bağlı kaldıkları oranda egemenliklerini daim kılabilirler. Türkiye, özellikle tarihi ve dini sorumluluklarından dolayı D-8 ülkeleri ile siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğini ivedilikle arttırmalıdır” dedi.

Avrupa devletlerinin korunması çerçevesinde 1949’da NATO kurulduğunu belirten Özalp, NATO’nun 90’lı yıllardan sonra varlığını sürdürebilmesi için tehdidin İslam olduğu ve sözde İslami terör adı altında NATO’nun operasyonlarını meşrulaştırdığını sözlerine ekledi.
Açılış konuşmalarının ardından Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yıldız tarafından verilen "Türkiye D8 İlişkileri" konulu konferansa geçildi.Yıldız konferansındaTürkiye’nin kurucu üyesi olduğu  D-8’in (Developing 8 - Gelişmekte olan 8 ülke; Türkiye, Endonezya, İran, Mısır, Pakistan, Malezya, Nijerya ve Bangladeş), 15 Haziran 1997 tarihinde Türkiye'nin önderliğinde, İstanbul Deklarasyonu ile hayata geçirildiğini, bir milyarı aşan nüfusu olduğunu, zengin yeraltı ve yer üstü kaynakları ile dünya ekonomisinde güçlü bir konuma gelebilecek potansiyelde olduğunu vurguladı.

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yıldız konferansın devamında kuruluşundan günümüze D-8 ülkelerinin neden istenilen sosyo-ekonomik seviyeye ulaşamadıkları, D-8 ülkelerinin birlikte kalkınmak yolunda neler yapabilecekleri, D-8’in fırsatlarını ve potansiyelini çeşitli veriler ve analizlerle dinleyicilere anlattı.