8 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ KONFERANSI
Gönderen basin - Mart 09 2018 08:54:51

Üniversitemiz Tıp Öğrencileri Birliği Topluluğu tarafından  “ 8 Mart Dünya  Böbrek Günü” nedeni ile konferans düzenlendi.

Haber Metni
Üniversitemiz Tıp Öğrencileri Birliği Topluluğu tarafından  “ 8 Mart Dünya  Böbrek Günü” nedeni ile konferans düzenlendi.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Mediha Boran tarafından verilen konferansta  ‘Böbrekler ve Kadın Sağlığı’ konusu anlatıldı.Her yıl kronik böbrek hastalığı nedeniyle 600 bin kadın hayatını kaybediyor Her yıl Mart ayının ikinci haftası tüm dünyada ‘Dünya Böbrek Günü’ olarak kutlandığını ancak bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne geldiği için bu yılki temanın ‘Böbrekler ve Kadın Sağlığı’ olarak belirlendiğini söyleyen üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Mediha Boran, her yıl 600 bin kadının kronik böbrek hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya genelinde 195 milyon kadın kronik böbrek hastalığından etkilendiğini ve her yıl 600 bin kadının bu nedenle hayatını kaybettiğini aktaran Prof. Dr. Mediha Boran, “Türkiye’de Kronik Böbrek Hastalığı Prevalans Çalışmasında (CREDIT), erişkinlerde kronik böbrek hastalığı sıklığı % 15.7gibi oldukça yüksek bulunmuştur. Bu çalışmanın en çarpıcı sonuçlarından birisi, kadınlarda kronik böbrek hastalığı sıklığının erkeklerden yaklaşık 1.5 kat daha yüksek olmasıdır. Buna göre, ülkemizde halen yaklaşık 5 milyon kadın kronik böbrek hastalığı ile yaşamını sürdürmektedir. Bu sürpriz bir bulgu değildir; çünkü kronik böbrek hastalığının en önemli nedenlerinden diyabet, hipertansiyon, obezite, idrar yolu enfeksiyonları ve romatizmal hastalıklar kadınlarda daha sık görülmektedir” dedi. Kadınların böbrek hastası olup olmadıklarını anlamaları için yapmaları gerekenleri anlatan Prof. Dr. Boran, “Bir kadının böbrek sağlığının normal olması hem toplumsal açıdan hem de gelecek nesillerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bir kadının böbrek sağlığının normal olup olmadığını anlamak için mutlaka tansiyonu ölçülmeli, idrar tetkiki yapılarak idrarda protein, kan veya enfeksiyon varlığı araştırılmalı ve böbreklerinin çalışma gücünü anlamak açısından serum kreatinin testi yapılmalıdır” şeklinde konuştu.Böbreklerin korunması için kadınları yapmaları gereken hususlar noktasında uyaran Boran, “Kadınların böbreklerini korumaları için sağlıklı beslenmeleri, ideal kiloda kalmaları, aşırı tuz tüketmemeleri, düzenli egzersiz yapmaları ve hareketli olmaları, sigara içmemeleri, gereksiz ilaç kullanımından kaçınmaları ve yeterli su tüketmeleri oldukça önemlidir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonlarının zamanında saptanıp tedavi edilmesi, hamilelikte böbrek açısından kontrollerin yapılması, tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı varlığında mutlaka böbreklerinin kontrol edilmesi gereklidir” ifadelerine yer verdi.