ÜNİVERSİTEMİZDE "HZ. HÜSEYİN VE TÜM YÖNLERİ İLE KERBELA" KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
Gönderen basin - Ekim 06 2017 16:43:07

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela'da katledilmesinin 1378. yılı dolayısıyla üniversitemizde konferans düzenlendi.

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Şenol Akın, Fakülte Dekanları, öğretim elemanları, sivil toplum örgüt temsilcileri  ve öğrenciler katıldı.

Haber Metni
Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela'da katledilmesinin 1378. yılı dolayısıyla üniversitemizde konferans düzenlendi.Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Şenol Akın, Fakülte Dekanları, öğretim elemanları, sivil toplum örgüt temsilcileri  ve öğrenciler katıldı.Konferansın açılış konuşmasını yapan ve tarihten ders alarak geleceğimizi doğru kurgulamak yolunda ibret almak ve benzer hataları yaşamamak dileğinde bulunarak sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey,  “Hz. Hüseyin, Muharrem ayı, Hz. Peygamber ve yaşadığımız tarihi süreç. Bunları yan yana getirdiğimiz zaman elbette tarihe takılıp kalmak değil ama tarihte yaşananlardan ibret alarak geleceği kurgulamak adına doğru adım atmak için bilmek önemlidir. Hz. Hüseyin herhangi bir kişi değildir. Öncelikle manevi değerlerimiz açısından bakıldığında Müslümanlar için çok önemli ve herkesin, her inanının yolundan gitmekle mükellef olduğu Hz. Peygamberin torunudur. Buna rağmen mümin ve Müslümanların gözünde böyle önemli bir mertebeye sahip olmasına rağmen bazı olaylar onu şehit olarak aramızdan almışsa olayların tarihi, sosyolojik ve psikolojik tahlillerinin doğru yapılması icap eder. Bu olayların tarihi, sosyolojik değerlendirmesi iyi yapamadığımız sürece belli kalıplara zihinlerimiz kilitlenip kalır. O kalıplardan çıkamadığı için de gelecek için doğru adım atma imkânımız olmayabilir. Benim dileğim ve temennim şudur; Yaşananlardan ibret alınarak yeni yanlışlara adım atılmamasıdır.” diye konuştu.Üniversitemiz Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Pırlanta “Hz. Hüseyin ve Tüm Yönleri İle Kerbela” konulu konferansında; “Hz. Hüseyin istinasız her mümin ve Müslümanın dünyasında önemli yer tutmaktadır. O Peygamber efendimiz tarafından başta bütün Müslümanlar olmak üzere, bütün insanlığa bırakılan bir mirastır. O, hak ve adalet düsturuna sahip çıkılması husussundaki dikkati, özeni ve direnişi ifade eder. Bugün yapılması gereken, Hz. Hüseyin’e kıyanların, onu Kerbela sahrasında susuz bırakanların, şehit edenlerin nasıl olup da kendilerini Müslüman olarak gördüklerini sorgulamasıdır. Hz. Hüseyin’i bugün yeniden anlamak için yapılması gereken, her şeyden önce tarihe sızmış nefret ve intikam tohumlarını ayıklamaktır. Onu birlik ve beraberliğimizin nişanesi yapacak bir tasavvur dünyasında yeniden okumaya yeltenmektir.” ifadelerini kullandı.  

Program sonunda katılımcılara aşure ikram edildi.