Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35716
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29748
ZİRAAT FAKÜLTEM... 19048
"HİCRAN" MÜZİKA... 16868
BOZOK ÜNİVERSİT... 14017
ZİRAAT FAKÜLTES... 13272
ÖĞRENCİLERE GİR... 12152
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11911
CEHRİLİK LALESİ... 9832
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8911
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 10
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,689,391 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÜNİVERSİTEMİZDE 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ "ATATÜRK'ÜN VEFATI VE TÜRK MİLLETİNİN ATASINA VEDASI"  
 

Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yılında düzenlenen törenle anıldı.


Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı’na, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Yozgat İdare Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç,  Fakülte Dekanları, Daire Müdürleri ile üniversitemiz öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hatice Mumyakmaz, Milli Mücadele’nin lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve modern Türk milletinin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 80. yılında rahmetle ve minnetle andıklarını söyledi.


Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’de yaptığı konuşmasında “Bugün, her yılın bu zamanı bizim için önemli bir zaman dilimi. Geçmişimizi, tarihimizi hatırlamak, büyüklerimizi hatırlamak bize bu toprakları yurt olarak vatan olarak bırakan ecdadımızı hatırlamak. Kendimizi korumak ve geleceğimize yön vermek için önemli günlerden birisi. Kendi tarihine, kültürüne değerlerine sahip çıkmayan milletlerin değerleri de hayalleri de sorumsuz kalır. Geleceğe dönük hayaller gerçekleştirebilmek için geçmişe bakmak gerekir. Bugün çalışabilmek için, sorumlulukları üstlenebilmek için, farkına varabilmek için geçmişte yapılanları, bize bu toprakları yurt olarak bırakan ecdadın yaptıklarını hatırlamak gerekir. İşte bu çerçevede yakın tarihimizin unutulmaz şahsiyeti Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak var olmamızda en büyük emeği olan bir büyüğü hatırlıyoruz, anıyoruz. Diğer büyüklerimiz gibi. Kendi tarihine sahip çıkmayan bir millet, kendi kültürüne sahip çıkmayan bir millet ayakta duramaz. Medeniyet evrenseldir ama kültür millete özgüdür, milletin kimliğini oluşturur. İşte 10 Kasımlar, bizim bir kültür olarak varlığımızı anlamamız, kendi kimliğimize sahip çıkmamız açısından önemlidir. Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olamaz.” dedi.


Ülkenin geleceği için çok şey yapmak gerektiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Karacabey, “Bu vatan için çok şey yapmak lazım, elden gelen her şeyi yapmak lazım. Bu ülkenin birliği, bütünlüğü için gelişmesi için ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet bekası ve dünya milletleri içerisinde en önde olabilmesi için çok şey yapmak lazım. Atatürk gibi bu ülke için en zor zamanda her türlüğü zorluğa göğüs gererek çalışan büyüklerimiz unutulmadılar, unutulmuyorlar ve unutulmayacaklar. Bu ülkenin her evladı unutulmamak için, bu ülke için çalışması icap eder. Büyüklerimizi andığımız bugünler, bizim geleceğe dönük hayallerimizi projelerimizi, programlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gereken günlerdir. Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; bitti denilirken bu ülkeyi düşmandan temizleyen ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran herkese saygı ve minnet sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Özgen, “Atatürk’ün Vefatı Ve Türk Milletinin Atasında Vedası”nı anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ü vefatının 80. yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz." ifadeleriyle konuşmasına başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgen, “Anma günleri Türk toplumunun birliği ve geleceği için oldukça önemlidir. Atatürk Türk milletinin geçmişte de, bugünde de, gelecekte de ortak değeridir. Bu tür anma programları anılan kişiyi yâd etmek, ona duyulan saygı ve sevgiyi göstermek amacıyla matuf olmakla birlikte, millet bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak, millî birlik ve beraberliği, ortak ülkü ve heyecanı paylaşmayı da amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Özgen "Bu bağlamada konferansımız millet olma bilincini de vurgulamayı amaçlamaktadır." dedi.
10 Kasım Atatürk'ü Anma programı müzik öğretmeni Çağrı Çınarer tarafından Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirilmesi ile sona erdi.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,689,391 Tekil Ziyaretçi