Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35716
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29748
ZİRAAT FAKÜLTEM... 19048
"HİCRAN" MÜZİKA... 16868
BOZOK ÜNİVERSİT... 14018
ZİRAAT FAKÜLTES... 13272
ÖĞRENCİLERE GİR... 12152
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11911
CEHRİLİK LALESİ... 9832
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8911
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 13
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,689,424 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI PROF. DR. ZÜHTÜ ARSLAN TÜRKİYE'DE KRİZLER VE ANAYASALARIN GELECEĞİNİ ANLATTI  
 

Üniversitemiz I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ne onur konuğu ve baş konuşmacı olarak katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan “Türkiye’de Krizler ve Anayasaların Geleceği” konulu bildiri sundu.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan ilk olarak  Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey Yozgat Bozok Üniversitesi’nin genel durumu hakkında Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’a bilgiler verdi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi açılış programına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey,  Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Fuat Köksal, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve akademisyenler, araştırmacı ve öğrenciler katıldı.


1. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ne onur konuğu ve baş konuşmacı olarak katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan “Türkiye’de Krizler ve Anayasaların Geleceği” konulu sunduğu bildiride anayasal kimlik nedir, anayasal kimlik nasıl oluşur, etki alanları nelerdir konularında bilgiler verdi.

Türkiye’nin anayasal tarihi uzun yıllara dayansa da krizlerin ve darbelerin anayasaların yapımında veya değiştirilmesinde belirleyici bir rol üstlendiğini belirten  Prof. Dr. Zühtü Arslan, anayasa tarihimizin geçmişine bakıldığında o dönemin anayasa kimliği krize karşı bir tepki olarak ortaya çıkarılmıştır. Tüm anayasalar krizlerden çıkış olarak görülmüştür.1876 Kanun-i Esasi, 1921 Teşkilat-ı Esasiye, 1924 Anayasası, 1960 Darbesi ve 1961 Anayasası, 1982 Anayasası belirli krizler ve darbeler sonucunda oluşturulmuştur. Türkiye’nin anayasal kimliği bütün bu değişikliklere rağmen çok büyük ölçüde değişmedi. Çünkü anayasa, hakim olan değerlerin bütünüdür. Bu ise geçmiş dönemlerin hesaplaşmasıyla oluşmaktadır. Türk anayasal kimliğin temelini hukukun üstünlüğü ilkesi oluşturur. Eşitlik adalet ve kuvvetler ayrılığı  gibi değerler ise bu temeli pekiştirir.” dedi.


Anayasa kimliğinin sağlam, çağa ayak uydurabilir, belirli ölçüde esnek ve toplumsal değerlere uyumlu olması durumunda süreklilik kazanacağını dile getiren Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, krizler karşında dayanaklı bir anayasanın ülkenin değerleri tercihleri ve ilkelerinin içinde barındıran yatay etkileşim ve ülkenin içinde bulunduğu coğrafya ve evrensel değerlerini içeren dikey etkileşimle oluşacağını sözlerine ekledi.

Program sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplayan Anayasa Mahkemesi Başkan Prof. Dr. Zühtü Arslan’a Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey günün anısına plaket taktim etti.

 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,689,424 Tekil Ziyaretçi