Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35716
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29748
ZİRAAT FAKÜLTEM... 19048
"HİCRAN" MÜZİKA... 16868
BOZOK ÜNİVERSİT... 14017
ZİRAAT FAKÜLTES... 13272
ÖĞRENCİLERE GİR... 12152
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11911
CEHRİLİK LALESİ... 9832
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8911
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 10
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,689,390 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÜNİVERSİTEMİZDE I. BOZOK ULUSLARARASI SİYASET BİLİMİ KONGRESİ BAŞLADI  
 
Üniversitemiz tarafından 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen  I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi üniversitemiz ev sahipliğinde başladı. 22 ayrı oturumda yurtiçi ve yurt dışından 46 üniversiteden, 116 akademisyen tarafından çok sayıda bildirinin sunulacağı kongrede “Geçmişten Günümüze Yerel, Bölgesel ve Küresel Kriz” konuları ele alınacak.


Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi açılış programına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey,  Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Fuat Köksal, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, çok sayıda akademisyen ve araştırmacı katıldı.

I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’nin açılış konuşmasını kongre koordinatörü Prof. Dr. Yunus Yoldaş yaptı. Prof. Dr. Yoldaş konuşmasında “Dünya politikasının hızlı bir değişim ve dönüşüm geçirdiği çağımızda, toplumlar dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen krizlerden derinden etkilenmekte, bu bunalımlarım siyasal ve ekonomik etkileri uzun yıllar sürebilmektedir. Bu bağlamda kongrede ele alınacak çok sayıda konuların çözümlenerek tespit edilmesi, temellendirilmesi ve değerlendirilmesi olası krizlerin mücadelesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Böylelikle kongremizde yerel bölgesel ve küresel krizler teorik ve alan araştırmaları temelinde uygulamaya yönelik derinlemesine tartışılacaktır.” ifadelerini kullandı.


Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak her yıl alanında uzman akademisyenler aracılığıyla sempozyum, çalıştay ve kongrelerle bir çok konuyu masaya yatırdıklarını belirterek bugün de  “Geçmişten Günümüze Yerel, Bölgesel ve Küresel Kriz” konularının ele alınacağı I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ni gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İnsanoğlunun var olduğundan itibaren, sebebi iktisadi ya da siyasi olsun ulusal ve uluslararası krizlerin her dönemde olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey ülkeler, yöneticiler ve bireyler için krizleri fırsata çevirebilmenin önemli olduğunu dile getirdi.


Özellikle ülke içinde meydana gelen ve meydana gelmesi muhtemel bazı krizlere önceden tedbir almak ve mevcuttan istifade ederek bir daha aynısını yaşamamak için tedbir almak mümkündür. Tarihten günümüze kadar gelen süreçte yaşanılan krizlerin sebepleri üzerinde durduğumuzda birçok faktör söyleyebiliriz. Bu faktörlerin arasında en önemlisinin eğitim problemi olduğunu da düşünmek durumundayız. Ülkemizin huzurla devam edebilmesi için çocuklarımızı çocukluk çağından üniversiteyi bitirinceye kadar öğrettiklerimizle beraber, iyi insan olarak yetiştirme noktasında hassasiyetle eğitim sistemi üzerinde durulmalıdır. Ayrıca din eğitiminin de sağlıklı, zamanında ve yeterli verilmesi için çok ciddi bir program yapılması gerektiğini de ifade etmek istiyorum.

Rektörümüz konuşmasının sonunda geçtiğimiz günlerde ebediyete intikal eden Prof. Dr. Oya Akgönenç’i rahmetle anarak düzenlenen bu bilgi şöleninin üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu tür faaliyetlerin üniversite ve kent için sosyal, kültürel ve tanıtım anlamında önemli bir rol oynadığını belirten Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç,  bilginin üretilmesi yayılması ve kullanılması anlamında da  bu tür etkinlikleri önemsediklerini dile getirdi.


Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç krizlerde toplumların, yönetimlerin kişilerin proaktif davranması gerektiğini ve az zararla çıkmak adına kriz öncesinde gerekli tedbirleri alınması gerekliliğine vurgu yaparak; “Ülkemizin ekonomik sosyal ve siyasal açıdan düzgün şekilde tutarak halka birlikte olarak sorunlarımızı ortadan kaldırıp fırsatlar oluşturarak güçlü bir şekilde dik durmaya çalışacağız.” dedi. Takip, tecrübe ve tahlil ile proaktif davranılarak krizin yönetilebileceğine dikkat çeken Vali Yurtnaç, devlet aklının kullanılarak zor zamanda doğru hareketlerle krizi fırsata çevirebiliriz diye konuştu.

Açılış töreninin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Kongre Komite Başkanı Prof. Dr. Yunus Yoldaş ve açılış paneli konuşmacıları Prof. Dr. İbrahim Canbolat, Prof. Dr. Mehmet Şahin, Doç. Dr. Osman Can Ünver, Doç. Dr. Cem Karadeli’ye teşekkür plaketi verdi.

22 ayrı oturumda iki gün sürecek I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’nde 116 akademisyen tebliğlerini katılımcılara sunacak.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,689,390 Tekil Ziyaretçi