Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35716
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29748
ZİRAAT FAKÜLTEM... 19049
"HİCRAN" MÜZİKA... 16869
BOZOK ÜNİVERSİT... 14018
ZİRAAT FAKÜLTES... 13272
ÖĞRENCİLERE GİR... 12152
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11911
CEHRİLİK LALESİ... 9832
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8911
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 15
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,689,462 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH KARACABEY'İN 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ KONUŞMASI  
 
 Saygıdeğer Konuklar,
2018-2019 akademik yılı açılış törenimize hoş geldiniz. Büyük bir heyecan ve mutlulukla karşıladığımız yeni eğitim-öğretim döneminin, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere; üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni ediyor, tüm mensuplarımıza dönem boyunca üstün başarılar diliyorum.
Her akademik yıl, geçmişin muhasebesinin yapıldığı ve geleceğe dair hedeflerin ortaya konduğu yeni bir başlangıcı temsil eder. Taze umutların, yeni hedeflerin ve kararlı atılımların planlandığı bu dönemler, eğitim kurumlarının yaşam döngüsünde önemli bir yere sahiptir. Ben de bugün, bu vesile ile Yozgat Bozok Üniversitesi’nin gelişim sürecini, eğitim-öğretim anlayışını, bilimsel ve toplumsal faydaya yönelik faaliyetlerini, geleceğe dönük hedeflerini ve bunların arka planındaki düşünceleri genel hatlarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikli olarak, Türkiye ve dünyada yüzyılları geride bırakan üniversitelerin varlığını dikkate aldığımızda; Yozgat Bozok Üniversitesi’nin çok genç bir üniversite olduğunun ve daha gelişim sürecinin ilk evresinde bulunduğunun altını çizmek istiyorum. Her ne kadar Yozgat’ta Cumhuriyet’ten sonra yükseköğretim faaliyetleri 1970’li yıllarda açılan Yüksek İslam Enstitüsü ve iki yıllık eğitim veren Eğitim Enstitüsü ile başlamış olsa da bu kurumlar kısa süre sonra kapatılmıştır. Daha sonra Yozgat merkez, Akdağmadeni ve Yerköy ilçelerimizde Erciyes Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı olarak bazı fakülte ve yüksekokullar devreye girmiştir. Yozgat’ın müstakil bir üniversiteye kavuşması ise ancak 2006 yılına gelindiğinde mümkün olabilmiştir. 1 Mart 2006 tarihinde Bozok Üniversitesi adıyla kurulan Üniversitemize, Yozgat merkezde bulunan Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu ile Cumhuriyet Üniversitesi bünyesindeki Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu bağlanmıştır. Takip eden yıllarda yeni fakülte, yüksekokul ve merkezlerin devreye girmesi ile birlikte üniversitemiz, bugünkü halini almıştır.
Bugün geldiğimiz noktada 12 yıllık genç bir üniversite olmamıza karşın, kısa süre zarfında çok önemli atılımlar yaparak ülkemizin saygın yükseköğretim kurumları arasındaki yerimizi aldığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Yozgat Bozok Üniversitesi, bugün; 12 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 1 araştırma ve uygulama hastanesi, 13 araştırma merkezi, 4 araştırma destek birimi ve Rektörlüğe bağlı 4 bölüm ve yaklaşık 2 bin akademik ve idari personeli ile birlikte eğitim, öğretim ve bilimsel faaliyetlerini başarılı bir biçimde sürdürmektedir.
Bu sene 4 bin yeni öğrencinin ailemize katılması ile birlikte öğrenci sayımız 20 bini aşmış durumdadır.  Gerek öğrenci sayısı gerekse personel sayısındaki artış, mutluluğumuzla birlikte sorumluluğumuzu da artırmaktadır. Ben ve ekip arkadaşlarım, yüklenmiş olduğumuz bu ağır, bir o kadar da kutsal sorumluluğun bilincinde olarak,  görevlerimizi sürdürüyor ve daha büyük hedeflerin peşinde koşuyoruz.

Sayın Misafirlerimiz,
Göreve geldiğimiz dönemden itibaren üniversitemiz çok yönlü olarak bir gelişim sürecinin içerisine girmiş ve ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirme noktasında önemli atılımlar yapmış bulunmaktadır. Kurumumuzun, göstermiş olduğu istikrarlı gelişim, yıllık bazda ortaya çıkan rakamlardan da açık bir biçimde anlaşılmaktadır. Her yıl yenilerini açtığımız bölüm ve programlarla eğitim kapasitemiz artarken, bununla doğru orantılı olarak öğrenci ve akademisyen sayımız da belirgin bir biçimde yükselmektedir. Ayrıca kampüsümüzde eğitim ve sosyal yaşam alanlarının iyileştirilmesi, fiziki altyapının geliştirilmesi gibi çalışmalarımız, daha yaşanabilir yerleşkelerin meydana gelmesini sağlamaktadır. Böylece her geçen yıl hem akademik, hem idarî, hem de fizikî anlamda planlı büyümesini sürdüren bir üniversite olma özelliğimizi devam ettirmekteyiz. Bu bağlamda üniversitemizin stratejik hedefleri, 21. yüzyılda küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye’nin 2023 ve 2071 vizyonuna eşgüdümlü bir biçimde planlanmakta ve yürütülmektedir.
Kıymetli Misafirlerimiz,
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ana hedefleri, eğitim öğretim kalitesinin yükseltilmesi, insanlığın faydasına sunulacak bilimsel çalışmalar yapılması, donanımlı bilim insanı yetiştirilmesi ve bulunduğu bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlanması olarak belirlenmiştir.
Üniversitemizde eğitim ve öğretim faaliyetleri planlanırken; yükseköğretim alanında dünya ölçeğinde kabul görmüş olan yüksek standartlar göz önünde bulundurulmakta ve uygulamada bu esaslar temel ilke olarak benimsenmektedir. Nitelikli ve fedakâr akademik kadromuzla birlikte; bilgili, liyakatli, bilinçli ve en önemlisi de millî ve manevî değerlerine bağlı, bu değerler için çalışan, üreten gençler yetiştirmek temel amaçlarımız arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda,  öğrencilerimizin gelişimi için gerekli olan modern eğitim alanları ve sosyal yaşam alanlarını her geçen gün biraz daha geliştiriyor ve gençlerimizin kullanımına sunuyoruz. Bu üniversitede okuyan her öğrencimiz, çağdaş eğitim sisteminin gereği olan modern dersliklerde, ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda, özenle hazırlanmış teorik ve uygulamalı eğitimlerini tamamlayarak, ülkemizin yetişmiş insan kaynağına dâhil olabilmektedir. Hâlihazırda açtığımız ve bundan sonraki dönemlerde açmayı planladığımız birimlerde, özellikle istihdam olanağı bulunan; bireysel ve toplumsal yapı açısından çıktıları yüksek olan bölüm ve programları tercih ediyoruz.
Eğitim kalitesini artırmaya dönük çalışmalarımız, fiziki mekânların iyileştirilmesi sürecini de içine almaktadır. Bu kapsamda, Tıp Fakültemizin yeni binasını bu yılın başında tamamlayarak hizmete sunmuş bulunuyoruz. Daha önce Ankara’da eğitim gören öğrencilerimiz, şimdi daha modern ve daha uygun koşullarda eğitimlerini Yozgat’ta sürdürebilmektedir. Eğitim ve Araştırma Hastanemizi bu yıl yeni binasına taşımak suretiyle Yozgat ve civar illerimizdeki vatandaşlarımıza sunduğumuz sağlık hizmetinin kalitesini önemli ölçüde artırmış bulunuyoruz.
Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu’nun yeni binasını kısa sürede tamamlayarak yeni eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerimizin kullanımına sunduk. Geçen yıl yapımına başladığımız İlahiyat Fakültesi’nin yeni binasının inşaatını bu yıl tamamlamayı ve gelecek eğitim döneminde hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na yeni bir bina kazandırmak için projelerimizi tamamladık. Bu binanın da yapımına başlandı, en kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Üniversite yerleşkelerimizin daha estetik ve fonksiyonel bir yapıya kavuşmasına dönük çalışmalarımız da tüm hızıyla devam etmektedir. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra, öğrenci ve personelimizin daha rahat yararlanabilecekleri sosyal donatı alanlarının sayısını artırıyoruz. Üniversitemizin kurumsal yapısını daha da çok güçlendirecek olan Kalite Yönetim Sistemi’ni tüm birimlerimizde hâkim kılmak için gerekli olan çalışmaları başlattık. Bu sürecin sonunda ISO 9001:2015 belgesi alarak, kurumsal işleyişimizin kalitesini tescilleyeceğimize inanıyoruz. Nitelik ve nicelik bakımından fiziki ve beşeri kaynaklarımızın iyileştirilmesi ve geliştirilmesine dönük çabalarımız, bundan önce olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir.
Fiziki açıdan bu gelişmelerin yaşandığı üniversitemizde bir yandan da profesyonel deneyime sahip seçkin eğitim kadromuzla uluslararasılaşma girişimlerimizin meyvelerini almaya başlıyoruz. Uluslararası geçerliliği bulunan “Diploma Eki” verme hakkımız bulunurken, Mevlana ve Erasmus değişim programları ile 30’u aşkın ülkeden misafir öğrenciye eğitim veriyoruz.
Üniversitemizin hedefleriyle uyumlu olarak, akademik ve idari kadromuzun gelişimlerini güncellemek amacıyla farklı süreçler işletiyoruz. Öğretim üyelerimizin bilimsel faaliyetlerini teşvik ediyor, saygın uluslararası indekslerde yayımlanan bilimsel eser ve atıf sayılarının daha çok artması için gayret gösteriyoruz.
Elbette akademik ve idari kadromuz sayısal olarak her geçen gün büyümektedir. Fakat günümüzde yaşadığımız en önemli sorunun personel eksikliği olduğunu özellikle vurgulamak gerekmektedir. Birçok birimde akademik personel açığımız devam etmekle birlikte; idari ve özellikle de yardımcı hizmetler personeli konusundaki sıkıntımız had safhaya ulaşmıştır. Şu hususu kabul etmek gerekir ki son yıllarda bütün üniversitelerde öğretim üyesi açığı meydana gelmiştir. Ancak bu durum Anadolu’da yeni kurulan üniversitelerde daha yoğun bir biçimde hissedilmektedir. Bu sorunun aşılması için bizim durumumuzda olan üniversitelerde görev yapacak olan akademisyenlerin ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi iyi bir çözüm gibi görünmektedir. 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu’nda öngörülen payı, Yozgat Bozok Üniversitesi akademik personeli alamamaktadır.  Üniversitemizin bu konuda hak ettiği düzeye gelebilmesi için uzun süredir gayret gösterdiğimiz herkesin malumudur. Bu adım atıldığı takdirde diğer fakülte ve yüksekokullarımızın bazı bölümlerine öğretim üyesi temininin daha kolay hale geleceğini ve öğrenci alarak Üniversitemizin büyümesine katkı sağlayabileceğini değerlendiriyoruz. Bu konuda önemli bir problem ise emeklilik, nakil, istifa gibi benzeri nedenlerden dolayı ayrılan idari personelin yerine yeni elemanların alınamamasıdır. Örneğin bir önceki yıla göre iki kat büyümemize rağmen idari personelimizin sayısı azalmış durumdadır. Yine üniversite hastanelerinde çalışan yardımcı sağlık personelinin sayısı Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü rakamların çok ama çok altındadır. Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çalışan yardımcı sağlık personeli ve hemşire sayısı zaten yetersiz durumdaydı. Yeni hastane binasının devreye girmesi ile birlikte personel ihtiyacı 4 kat daha artmıştır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için yoğun girişimlerimiz devam etmekte olup, bir an önce sonuç almayı umut ediyoruz.
Saygıdeğer Konuklar,
Üniversite olarak sadece eğitim-öğretim faaliyetlerine değil aynı zamanda bilimsel çalışma ve toplumsal hizmet konularına da büyük önem vermekteyiz. Bu nedenle taklit eden değil, ülkemizin ve insanlığın ihtiyaç duyduğu bilimsel bilgiyi üretip, ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştüren bir bilim merkezi olma hedefini taşıyoruz. Yerel, bölgesel ve ulusal sorunların çözümüne yönelik bilimsel çalışmalar yaparak, bulunduğumuz coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Sanayi-Üniversite işbirliğini ilerletmek için kurduğumuz “Girişimcilik ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi” ve daha önce kurulan Bozok Teknopark ile bilimi ekonomiyle buluşturuyoruz. Öğretim üyelerinin kendi alanlarında sahip oldukları bilgileri farklı alanlardan bilim insanları ile birleştirerek veya iş dünyasından da ortaklar alarak Teknopark bünyesinde şirket kurmalarını kolaylaştırıp, bu yolla ürüne dönüşen patent sayısının artırılmasını teşvik ediyoruz. Bozok Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ise kısa sürede önemli başarılar elde etmiştir. Bu merkezimiz, bilimsel araştırmalarda ulusal ve uluslararası işbirliğini teşvik etmekte; diğer kamu kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, özel kuruluşlarla işbirliği yaparak sorunların çözümüne yönelik analiz ve ölçümlerin yapılmasına, teknoloji geliştirme ve uygulama projelerine destek olmaktadır. Böylelikle bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.
Aynı şekilde, bulunduğumuz coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına yön vermek, şehrin diğer paydaşlarına katkı sağlamak amacıyla ulusal ve uluslararası niteliğe sahip bilimsel toplantılar organize ediyoruz. Bu çerçevede ulusal ve uluslararası bilimsel etkinlikleri sürekli hale getirerek, bilim insanlarımızın dikkatini bu coğrafyaya çekmeyi amaçlıyoruz. Bu etkinlikler sayesinde var olan sorunları tespit etmiş oluyor, fırsat ve tehditleri ortaya koymuş oluyoruz. Böylece ilimizin ve bölgemizin gelişimi açısından çözüm önerileri getirerek, sahip olduğumuz potansiyeli açığa çıkarmış oluyoruz.
Bu çerçevede, 2015 yılından itibaren artan bir şekilde uluslararası ve ulusal çapta bilimsel etkinliğe ev sahipliği yaptık. 2015 yılından sonra uluslararası ve ulusal nitelikte 20’ye yakın sempozyum ve kongre gerçekleştirdik, bu süre zarfında 60’a yakın konferans, 5 panel, 6 çalıştay düzenledik.  Bilimsel etkinliklere yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı katılarak bilimsel çalışmalarını aktardı. Bu toplantılarda, Yozgat ve yöresinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak konulara öncelik verildi. 2016 yılında düzenlenen I. Uluslararası Bozok Sempozyumu’nda, Yozgat’ta arkeoloji ve sanat tarihi, Yozgat’ın yer üstü ve yer altı zenginlikleri, Yozgat’ın coğrafi, siyasi, sosyal ve iktisadi tarihi, Yozgat’ta eğitim, kültür-sanat ve folklor, Yozgat’ta şehirleşme, mimari ve kent kurumları ve Yozgatlı önemli şahsiyetler ve eserleri başlıkları altında tebliğler sunuldu.
2017 yılında gerçekleştirilen 2. Uluslararası Bozok Sempozyumunda ise Yozgat’ın turizm potansiyeli ve sorunları ana teması çok yönlü olarak ele alındı. 2018’de üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz sempozyumun ana teması “Bölgesel Kalkınma ve Sosyo-Kültürel Yapı” olarak belirlendi. Bu kapsamda, Yozgat ve çevresinin sosyo-ekonomik açıdan tarihsel gelişimi ve günümüzdeki genel görünümü, göç olgusu ve bölgesel kalkınma, yerel ekonomilerin şehir kültürüne etkileri, sağlık ekonomisinin bölgesel durumu, üniversite şehir ilişkilerinin ekonomik analizi, tarımsal faaliyetler ve istihdam olanakları, bölgesel kalkınmaya yönelik somut öneriler, bölgedeki endüstriyel faaliyetler ve ekolojik sorunlar gibi çok çeşitli konular ele alındı.
Bu ve benzer etkinlikleri önümüzdeki dönemlerde hem sayı hem içerik bakımından çeşitlendirerek gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bütün bu çalışmaları gerçekleştirirken, hükümetimizin ve Yüksek Öğretim Kurulu’nun üniversiteler için öngördüğü belli alanlara odaklanma; yani ihtisaslaşma modeline geçiş için gerekli altyapı çalışmalarını yürütmeye devam ediyoruz. Genel hatlarıyla tasvir etmeye çalıştığım bu tablodan da görüleceği gibi kurulduğu günden bu yana çok önemli mesafeler kat etmiş olan Yozgat Bozok Üniversitesi, hem nitelik hem de nicelik odaklı bir büyüme stratejisi izlemekte olup, bu doğrultuda çalışmalarını gayretli bir biçimde sürdürmektedir. Burada bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Üniversitenin büyümesi, her yönüyle şehre katkı sağlamaktadır ve bu durum önümüzdeki yıllarda artarak devam edecektir. İşte bu noktada üniversitenin şehirle bütünleşmesi kadar şehrin de tüm unsurlarıyla üniversite ile bütünleşmesi ve onu benimsemesi, sahiplenmesi önemlidir. Günümüzde, etkin bir üniversitenin büyüyüp gelişmesi için sadece devlet kaynakları ile beslenmesi yeterli değildir. Üniversitelerin aynı zamanda bulunduğu şehir tarafından sahiplenilmesi, üniversite-şehir bütünleşmesinin de sağlanması gereklidir. Bu anlayışa göre, üniversitelerden, bulundukları bölgelerin, şehirlerin ve ülke kalkınmasının lokomotifi olması beklenirken, şehir halkının da üniversiteyi her açıdan benimsemesi ve sahiplenmesi istenmektedir. Biz Yozgat Bozok Üniversitesi olarak bulunduğumuz şehirle bütünleşmeye ayrı bir önem veriyoruz. Değerli Yozgat halkımızın, buradaki kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum kuruluşlarımızın da bu bilinçle hareket ettiğini düşünüyor, verdikleri ve verecekleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Çok Değerli Akademisyen Arkadaşlarım,
Sizler, geleceğimizin emanetçileri olan gençlerimizi yetiştirmek gibi çok kutsal bir görevi üstlenmiş bulunuyorsunuz. Bugüne kadar bu bilinç ve büyük bir özveri ile sürdürdüğünüz bu vazifenizi, yeni akademik dönemde de aynı fedakârlıkla sürdüreceğinize olan inancım tamdır. Unutmamamız gerekir ki bu emanetin gereği olarak öğrencilerimizi yetiştirecek, onlara hedef çizecek, onlara ufuk verecek, onları her anlamda donatacak ruh ve anlayışla hareket etmek durumundayız. Bu nedenle tüm akademisyen arkadaşlarımın, ilim-irfan öğrenmek isteyen genç beyinlerin zamanlarını israf etmenin büyük bir vebal olduğu, ülkemizin yarınları için telafisi güç kayıplara neden olacağı anlayışını taşıdıklarına ve bundan dolayı ders sürelerini en verimli şekilde değerlendirme gayretinde olduklarına inanıyorum. Ayrıca öğrencilerimizle ilgimiz sadece sınıf içerisinde ders süresi ile sınırlı kalmamalıdır. Ders dışında öğrencilere zaman ayırmak ve akademik danışmanlık yapmak durumundayız. Genç nesiller, bir milletin ümididir, geleceğidir. Bu nesiller ne kadar iyi yetiştirilir, vatanına, milletine, kültürel değerlerine bağlı olarak donatılırsa, gelecekten o kadar emin olunabilir. Öğrencilerimize verebileceğimiz en iyi eğitim, onlar için iyi birer örnek olmaktan geçmektedir.

Değerli Meslektaşlarım,
Sizler, bir yandan eğitim faaliyetlerini başarılı bir biçimde sürdürürken diğer taraftan araştırma, geliştirme faaliyetlerini de yürütüyorsunuz. Bu yöndeki çalışmalarınızı destek vermeye devam edeceğiz. Unutmamalıyız ki üniversitelerimizden herkesin ortak beklentisi, enerjimizi tüketen kısır tartışmaların odağı olmak yerine, uluslararası alanda kazanılan akademik ve bilimsel başarılarla gündeme gelmektir. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin değerli mensuplarının her zaman bu anlayış içerisinde hareket edeceğine olan inancımı tekrarlıyor, yeni akademik dönemde hepinize üstün başarılar diliyorum.

Saygıdeğer Velilerimiz,
En kıymetli varlıklarınız olan evlatlarınızı bin bir güçlükle yetiştirip, bugünlere getirdiniz ve bize emanet ediyorsunuz. İnşallah bizler, eğitim süreleri boyunca emanetlerinizi gözümüz gibi koruyacak, ailelerinin eksikliğini hissettirmemeye çalışacağız. Çocuklarımızın eğitim ve öğretim süreçlerini en iyi şekilde tamamlayıp, sizlere ve ülkemize yararlı bireyler olmaları için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Gençlerimizi hayata hazırlama adına üniversitemizin her türlü imkânını seferber edeceğiz. Sizlerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çocuklarınız üzerinde ilgi ve takibi sürdüreceğinize inanıyor, bu vesile ile yeni eğitim döneminin velilerimiz açısından da hayırlı olmasını diliyorum.

Sevgili Öğrencilerim,
Sizler yoğun emek vererek çalıştınız, çabaladınız ve milyonlarca kişi arasında üniversite öğrencisi olma hakkı elde ettiniz. Şüphesiz bu takdir edilecek bir başarıdır ve bu başarınızdan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Ancak hepimiz çok iyi biliyoruz ki üniversiteyi kazanıp, kayıt yaptırmakla hiçbir şey bitmiyor. Aksine çok daha büyük beklentilerin ve çok daha büyük sorumlulukların bulunduğu yeni bir hayat başlıyor. Bu yeni yaşantınızda ülkenizin, ailenizin ve hocalarınızın sizlerden tek isteği; daha çok çalışmanız, daha çok gelişmeniz ve öğrenciliğin hakkını tam manasıyla vermenizdir. Bu beklentiler yine sizin ve ülkemizin geleceği adına oluşmuş beklentilerdir. Kendinizi en iyi şekilde yetiştirerek, bilgiyle donanmış, düşünen, üreten bireyler olabilirseniz, beklentileri karşılamış, bu hakkı tam manasıyla ödemiş olursunuz. Sosyal yaşantınız için zaman ayırın ancak birinci vazifenizin eğitim olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Sevgili Gençler,
Derslerinize devam etme hususunda azami dikkat göstermelisiniz. Yaşadığınız şehri tanımaya, uyum sağlamaya gayret edip, kütüphaneyi ve kitapları dost edinirseniz, asla pişman olmayacağınız dostlarınız olur. Eğitiminizi aksatacak, sizi yolunuzdan alıkoyarak geleceğinizi karartacak etnik, dini ve ideolojik kisveye bürünmüş akımlardan mutlak suretle uzak durmalısınız. Ne yazık ki ülkemizde bu tarz terör oluşumlarının ne kadar büyük zararlara yol açtığını hep birlikte müşahede ettik. Ülkemizin hangi badireleri atlatarak bugünlere geldiğini, atalarımızın hangi zorluklar içerisinde devletine sahip çıktığını iyi düşünün. Bu topraklar için canını veren kahraman şehitlerimizi ve onların bu onurlu mücadelesini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Bakınız, yeryüzünde aynı anda birkaç tane farklı terör örgütünün saldırısı altında olan bizden başka kaç tane daha ülke var? Görünüşte birbirleriyle zıt olan bu terör örgütleri, perde gerisinde birleşip topyekûn saldırıya geçmeleri sizce de tesadüf mü? Bu örgütler ne yazık ki en önemli beslenme kaynağı olarak gençleri görüyor, onları daha çok üniversitelerden devşirmenin yoluna bakıyorlar. Bu nedenle üniversite yönetimi, veli ve öğrenciler olarak her zamankinden çok daha fazla dikkatli olmamız ve bu yapılara asla geçit vermememiz gerekiyor. Bu tavsiyelerimi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayacağına yürekten inanıyor, tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum. Allah her daim bahtınızı ve yolunuzu açık etsin.

Saygıdeğer Konuklar, Sevgili Meslektaşlarım, Kıymetli Öğrenciler,
Hepinizin malumu olduğu gibi ülkemiz çok hassas bir süreçten geçiyor. Daha önce farklı formlarını gördüğümüz ülkemizi zayıflatma, bölme ve yok etme girişimlerine her geçen gün yeni bir boyut ekleniyor. Şunu artık çok net bir biçimde anlıyoruz ki bu girişimler ne ilk ne de son olacaktır. Tarih boyunca tüm mazlum milletlerin bayraktarlığını yapmak gibi ağır ve bir o kadar da sorumluluk gerektiren bir misyon yüklenmenin sonucu olarak, daima şer cephesinin hedefinde yer almaya devam ediyoruz. Bu güçler kimi zaman doğrudan, kimi zaman içimize yerleştirdikleri hainleri harekete geçirmek suretiyle sinsi planlarını yürürlüğe koymaktadırlar. Ülkemizde son dönemlerde art arda yaşanan terör saldırıları, sokak eylemleri, hain darbe girişimleri ve bugünlerde maruz bırakıldığımız ekonomik saldırılar; 21. yüzyılda küresel güç olma yolunda ilerleyen Türkiye’nin önünü kesme çabasından başka bir şey değildir. Bu noktada dış güçlerin ne yaptığından çok bizim ne yaptığımız ve ne yapmamız gerektiği büyük önem taşımaktadır. Biz millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, inancımızla bu hayâsız saldırılara karşı koyduğumuz müddetçe; geçmişte olduğu gibi şimdi de muzaffer olmaya devam edeceğiz. Nasıl ki aziz milletimiz, tarih boyunca çok daha güç koşullar altında, çok daha büyük zaferlere imza atmış, bu hain planları alt üst ederek, düşmanlarımıza geçit vermemişse, biz de aynı azim, aynı inanç ve aynı ruhla galip gelmeyi bileceğiz.
İçinde bulunduğumuz süreçte hepimizin üzerindeki sorumluluğun bilinciyle çok büyük bir ülkenin, çok büyük bir milletin evlatları olmanın şuuruyla hareket etmemiz kaçınılmazdır. Sadece 81 milyonun değil, dünyadaki tüm mazlum milletlerin umudunu bize bağladığını aklımızdan çıkarmadan, milyonlarca insanın istiklali, istikbali ve haysiyetinin bize emanet olduğunu unutmadan, binlerce yıldır karşısına çıkan her sıkıntıyı geride bırakan atalarımız gibi; inşallah biz de bugünkü sorunlarımızı el ele, sırt sırta vererek aşacak, geride bırakacağız.
2018-2019 akademik yılımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Prof. Dr. Salih KARACABEY
RektörRAKAMLARLA BOZOK ÜNİVERSİTESİ

FAKÜLTELER
1. Eğitim Fakültesi (2008)
2. Fen-Edebiyat Fakültesi (1994)
3. Hukuk Fakültesi (2016)*
4. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (1994)
5. İlahiyat Fakültesi (2010)
6. İletişim Fakültesi (2009)
7. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (1992)
8. Sağlık Bilimleri Fakültesi (2017)
9. Veteriner Fakültesi (2017)*
10. Ziraat Fakültesi (1992)
11. Tıp Fakültesi (2007)
12. Turizm Fakültesi (2014)*

ENSTİTÜLER
1. Fen Bilimleri Enstitüsü (2006)
2. Sağlık Bilimleri Enstitüsü (2007)
3. Sosyal Bilimler Enstitüsü (2006)

REKTÖRLÜĞE BAĞLI BİRİMLER
1. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarih Bölümü (2009)
2. Güzel Sanatlar Bölümü (2009)
3. Yabancı Diller Bölümü (2009)
4. Türk Dili Bölümü (2009)

YÜKSEKOKULLAR
1. Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu (2012)
2. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (2009)
3. Hayvansal Üretim Yüksekokulu (2012)*
4. Sarıkaya Fizik Ted. Rehabi. Yüksekokulu (2016)*
5. Yabancı Diller Yüksekokulu (2016)

MESLEK YÜKSEKOKULLARI
1. Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu (1997)
2. Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu (2010)
3. Çekerek Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (2016)*
4. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (2006)
5. Sorgun Meslek Yüksekokulu (2011)
6. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (2016)
7. Şefaatli Meslek Yüksekokulu (2015)
8. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (2016)
9. Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu (2010)

*Henüz öğrenci alınmamaktadır.

MERKEZLER
1- Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
2- Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi
3- Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi
4- Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi
5- Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi
6- Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
7- Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi
8- Teknik ve Mühendislik Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
9- Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
10- Yozgat ve Yöresi Uygulama ve Araştırma Merkezi
11- Girişimcilik ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araş. Merkezi
12- İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi
13- Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Araştırma Hastanesi)


2018 YILINDA SAYILARLA BOZOK ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ SAYISI
ÖN LİSANS 7184
LİSANS 11807
YÜKSEK LİSANS 1117
TOPLAM 20108


AKADEMİK PERSONEL
PROF. 47
DOÇENT 46
DR. ÖĞR. ÜYESİ 289
ÖĞR. GÖR. 221
ARAŞ. GÖR. 261
TOPLAM 864

İDARİ PERSONEL
KADROLU 414
SÖZLEŞMELİ 81
TOPLAM 495

HİZMET ALIM PERSONELİ
GÜVENLİK 85
DİĞER HİZ. AL. PER. 262
TOPLAM 347

 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,689,462 Tekil Ziyaretçi