Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35717
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29750
ZİRAAT FAKÜLTEM... 19055
"HİCRAN" MÜZİKA... 16869
BOZOK ÜNİVERSİT... 14019
ZİRAAT FAKÜLTES... 13272
ÖĞRENCİLERE GİR... 12153
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11914
CEHRİLİK LALESİ... 9834
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8912
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 8
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,690,360 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU KAMU BAŞDENETÇİSİ (OMBUDSMAN) ŞEREF MALKOÇ ÜNİVERSİTEMİZDE  
 
Bir dizi ziyaret programı kapsamında Yozgat’a gelen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Av. Şeref Malkoç beraberinde kamu denetçisi Sadettin Kalkan ile birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey Yozgat Bozok Üniversitesi’nin genel durumu hakkında Başdenetçi Malkoç’a bilgiler verdi.


Ziyaret sonrası Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Çorak, Yozgat İdari Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey , “Bugün Yozgat Bozok Üniversitesi için önemli bir gün. Çünkü ülkemizde tarihi çok eski olmayan ama gelecek için çok önemli olduğunu düşündüğümüz Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ilimiz ve üniversitemizde tanıtılıyor olması personelimizin ve öğrencilerimizin Kamu Denetçiliği Kurumu ile ilgili bilgilenecek olması bizim açımızdan gerçekten çok önemli. Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Av. Şeref Malkoç’a hoş geldiniz diyor, konferansın verimli olmasını temenni ediyorum” dedi. 

Türkiye’de kamu hayatında Ombudsmanlığın yeni bir kurum olduğunu belirten  Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, “Geçmişi olan, bizim olan bir kurumu yeni dünyanın düzeni içerisinde halkımızın hak arama yöntemlerinden bir tanesi  olarak ortaya koyuyoruz.” dedi.   İdarenin eylem ve işlemlerinden muzdarip olan insanların çeşitli şekilde haklarını arayacaklarına dikkat çeken Vali Yurtnaç,  bunlar mahkeme kararı gibi bir sonuç doğurmuyor ama nihayetinde bir tavsiye kararıdır. Vatandaş, halk ve toplum için demokratik düzende çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Çünkü yaptığımız işlerin halk tarafından kabul görmesi çok önemli diye konuştu.


Kamu denetçisi Sadettin Kalkan da, kendisi ile beraber 5 kamu denetçisinin kamu görevlilerinin  idare ile olan ihtilafları vuku bulduğunda sorunları çözmeye çalıştıklarını  söyledi.

Yozgat’ta ve Yozgat Bozok Üniversitesi’nde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç; “Üniversitelerimiz bilim alanında ülkemize kılavuzluk yapan müesseselerdir. Bu sebeple sizleri gayretlerinizden çabalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Türkiye’de bütün üniversitelerin bu gayretlerinin, bu çabalarının bileşkesidir. İnşallah Türkiye’yi çok daha iyi arzu ettiğimiz  noktalara taşıyacaktır. Bundan zerre kadar tereddüdüm yoktur. Yozgat Bozok Üniversitesi Türkiye’nin diğer üniversiteleri gibi öğrencisiyle, hocalarıyla, yöneticileriyle, Rektörü ile  gayret sarf eden üniversitelerden biridir.” dedi.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgiler aktardığı konferansta Kamu Denetçiliği Kurumu’nun  vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırmak, kamunun hizmet standardını yükseltmek, iyi yönetim ilkelerinin oluşmasında idareye yol göstermek ve kamuda şeffaflığı sağlamak amacıyla hizmet ettiğini söyledi. Başdenetçi Malkoç ombudsmanın idareyle vatandaş arasında köprü vazifesi görmekte, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönünden incelemekte olduğunu ifade etti.

KDK’nın, idareciler ve insanlar arasında bir köprü görevi gördüğünü, diğer bir yönü ile de vatandaşın avukatlığını yaptığını, kararlarıyla da idareye yol gösterdiğini söyledi.

Ombudsmanlığın Türkiye’de yeni olduğunu fakat bizim medeniyetimizin bir ürününün olduğunu söyleyen Malkoç, “1709 yılında İsveç Kralı 12. Demirbaş Şarl, Ruslarla savaşıyor ve bu savaşta Ruslara yeniliyor. Bunun üzerine Osmanlılara sığınıyor. O ara İsveç’ten haber geliyor ona. Ülkede yolsuzluklar arttı, rüşvet arttı, vergi toplayan memurlar fazla vergi alıyor, ahaliye zulüm ediyor diye. Ruslardan korktuğu için İsveç’e gidemiyor. O arada Osmanlı’nın sistemini bir inceleyeyim diyor. Divanı Hümayun’u inceliyor ve farklı bir sistemle karşılaşıyor. Osmanlı’nın sistemini kendine göre uyarlıyor ve bir emirname yayınlıyor. Bunu ülkesine gönderiyor. Oradan güvendiği birine de bu emirnameyi uygulaması için başına geçiriyor. Buna ombudsman diyor. 1714’te durum normalleşince İsveç’e gidiyor ve bakıyor ki yolsuzluk, rüşvet önlenmiş ve işler yolunda. Daha sonra 1809’da anayasaya koyuyor bunu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da bütün Avrupa’da yaygınlaşıyor. Avrupa Birliği müktesebatı adı altında Türkiye’ye intikal ediyor.” dedi.

Kamu Başdenetçisi Malkoç konuşmasının devamında, “Bizim birinci görevimiz, sunulan kamu hizmetlerinin kalite standardını yükseltmek. İkincisi dünyadaki iyi yönetim ilkelerini Türkiye’de yerleştirmeye çalışmak. Bu anlamda biz kamu görevlilerine rehberlik yapıyoruz, vatandaşa da avukatlık yapıyoruz. Diğer önemli görevimiz Türkiye’de hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmaya, hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Malkoç konuşmasının sonunda 2023 hedeflerine baktığımızda yapmamız gereken çok daha iş olduğunu, Türkiye’nin 2023 hedefinin dünyadaki ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflediğini ve burada herkese görev düştüğünü belirtti.

Konferans sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç’ a günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.


 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,690,360 Tekil Ziyaretçi