Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35428
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29395
ZİRAAT FAKÜLTEM... 18804
"HİCRAN" MÜZİKA... 16664
BOZOK ÜNİVERSİT... 13778
ZİRAAT FAKÜLTES... 13015
ÖĞRENCİLERE GİR... 11969
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11720
CEHRİLİK LALESİ... 9344
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8701
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 9
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,526,831 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  BOZOK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ SAYIN PROF. DR. SALİH KARACABEY'İN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI  
 
15 Temmuz 2016 tarihinde, Türk silahlı kuvvetlerinin içine sinsice sızmış Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) mensupları tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi; devletimize ve milletimize yönelik en büyük ihanetlerden biri olarak tarihe geçmiştir. Buna karşın, milletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine hiç düşünmeden meydanlara çıkması; canını ortaya koyarak darbe girişimini bertaraf etmesi, çok daha büyük bir kahramanlık destanı olarak şanlı tarihimizdeki yerini almıştır. Bu nedenle 15 Temmuz’u, milli irade ve demokrasi adına bir milat olarak daima anmalı ve gelecek nesillere çok iyi bir biçimde anlatmalıyız.

15 Temmuz’da yaşananlar ve sonrasında gün yüzüne çıkan gelişmeler; bu hain saldırının, sadece seçilmiş meşru hükümetimizi hedef almadığını, ülkemizde iç savaş dâhil, vatanımızı parçalamayı ve darbenin asıl planlayıcısı olan dış güçlere, ülkenin kontrolünü bırakmayı amaçladığını açık bir biçimde göstermiştir. 40 yıldan bu yana dini söylemleri araç olarak kullanarak devletin içine sızdırılan FETÖ terör örgütü mensupları, dışarıdan aldıkları talimatlar doğrultusunda, eşine rastlanmayacak bir canilikte, Cumhurbaşkanımızın canına kastetmeye çalışmış,  sivil halkın üstüne bombalar yağdırmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne uçaklarla saldırmış, emniyet ve istihbarat binalarına helikopterlerle ateş açmışlardır. Halkımızın direnişi sırasında 251 vatandaşımız şehit olmuş, 2 bin den fazla vatandaşımız da yaralanmıştır. Buna rağmen 81 ilimizde halkımız meydanları terk etmemiş, canı ve kanı pahasına ülkesine, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Daha önce Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi üstün kahramanlık örneği sergileyen milletimiz, bir kez daha bu sinsi oyunları sergileyen dış güçlerin ve içerideki maşalarının emellerine geçit vermeyeceğini ortaya koymuştur.

Hiç kuşku yok ki bu tarz girişimler, milletimizin uğradığı ne ilk ne de son ihanettir. Tarih boyunca, yeryüzüne adaleti hâkim kılmak isteyen, tüm mazlum milletlerin bayraktarlığını yapma amacını güden milletimiz, pek çok kez bu oyunlarla karşı karşıya kalmıştır.  Osmanlı döneminde birçok örneği bulunan bu tuzaklar, çoğu zaman amacına ulaşmış ve ne yazık ki milletimiz; siyasal, sosyal ve ekonomik açıdan büyük yıkımlara uğramıştır. Çok iyi tahlil edilmesi ve dersler çıkarılması gereken bu süreçlerde, önü kesilen, geriye giden sadece bizim ülkemiz olmamış; İslam ülkeleri ve diğer mazlum coğrafyalarda da benzer olumsuzluklar meydana gelmiştir.
Günümüzde ise Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olması, milli ve yerli politikalar benimsemek suretiyle güçlü ve ayakları üzerinde duran bir ülke haline gelmesi, aynı dış güçleri yine rahatsız etmiş ve harekete geçirmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimi bu nedenle yaşanmış ve ülkemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti ve milletimizin kararlılığı sayesinde çok büyük bir badire atlatmıştır.

Bu nedenle 15 Temmuz ve bunun gibi süreçler tüm boyutlarıyla iyi idrak edilmeli, gereken dersler çıkarılmalı, hiçbir zaman unutulmamalı ve gelecek nesillere de unutturulmamalıdır. Toplumumuzun bu açıdan en yüksek bilinç düzeyine ulaşması için şüphesiz üniversitelerimiz başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlara büyük görevler düşmektedir. Ülkemizin önemli bir eğitim kurumu olan Bozok Üniversitesi olarak, 15 Temmuz ruhunu daima yaşayacak ve yaşatacağız. Geleceğine sahip çıkmayı bilen bireyler olarak, daha çok çalışacak, daha çok kenetlenecek ve yeniden Büyük Türkiye’yi inşa etmek için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile 15 Temmuz şehitlerimizle birlikte tüm kahraman şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, tüm gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.

Prof. Dr. Salih KARACABEY
Rektör

 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,526,831 Tekil Ziyaretçi