Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 34686
REKTÖRÜMÜZDEN P... 28643
ZİRAAT FAKÜLTEM... 18089
"HİCRAN" MÜZİKA... 15972
BOZOK ÜNİVERSİT... 13072
ZİRAAT FAKÜLTES... 12293
ÖĞRENCİLERE GİR... 11290
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11038
CEHRİLİK LALESİ... 8601
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8015
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN...
YOZGAT CUMHURİYET BAŞSAVCIS...
DİJİTAL ÇAĞDA ELEŞTİREL MED...
ÜNİVERSİTEMİZDE 24 KASIM ÖĞ...
MİNİKLERDEN REKTÖRÜMÜZE ANL...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 11
Duyuru Sayısı: 1821
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,447,062 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  YOZGAT İLİ MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE VERİMLİLİK, SÜT HİJYENİ VE KALİTESİNİ ARTIRMA PROJESİ  
 

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi  KOP TEYAP  kapsamında  Üniversitemiz Ziraat Fakültesi'nce uygulamaya konulan  “Mandacılık Yozgat’ta Marka Haline Geliyor”  (Yozgat ili Manda Yetiştiriciliğinde Verimlilik, Süt Hijyeni ve Kalitesini Artırma) eğitim projesi kapsamında eğitim alan çiftçilere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.Projenin kapanış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hanife Mut, Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat Manda Birliği Başkanı Yusuf Selvi ve çok sayıda manda yetiştiricisi katıldı.Yozgat’ta manda yetiştiriciliğini yaygınlaştırma ve artırmaya yönelik uygulamaya konulan  proje kapsamında, çiftçi ve üreticilere 5 gün boyunca  eğitim verildi. Eğitim programına katılan çiftçiler,  manda yetiştiriciliğinde verimlilik, süt hijyeni ve kalitesini artırma gibi konularda bilgi aldı.Programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin,  “Yozgat ili Manda Yetiştiriciliğinde Verimlilik, Süt Hijyeni ve Kalitesini Artırma” isimli eğitim projesinde manda yetiştiricilerine yönelik 4 gün teorik, 1 gün de uygulamalı eğitim verildiğini söyledi. Manda yetiştiriciliğinin Yozgat için marka değeri olan bir üretim şekli olmasının önemine dikkat çeken Ermetin: “Yozgat’tan hediye götürülecek ürünler arasında manda yoğurdu, kaymağı ve peyniri olmalı. Hayvanlardan daha fazla ürün elde edilip, üreticiye daha fazla gelir sağlanmalı. Bakım, beslenme ve pazarlama sorunları giderilmeli. Bu proje ile bu konuda ilk adımı atmış oluyoruz” dedi.Yozgat Manda Yetirticileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi de, projenin gerçekleşmesini sağlayan kurum ve kuruluş yetkilerine teşekkür ederek, manda yetiştiricilerinin uygulanan proje sayesinde aldıkları eğitim ile daha bilgili hale gediklerini söyledi.

KOP İdaresi Başkanlığı adına konuşan ev ekonomisti Semra Türkmen KOP İdaresi Başkanlığının, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Ali Ayan da, kurumları tarafından üreticiye verilen  destekleri anlattı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ise,  Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın gelişmesi adına yapılan projelerin önemine dikkat çekerek, "Bu tür projeler ve eğitim programları çiftçilerimizin daha bilgili ve bilinçli hale gelmesini sağlıyor. Bizlerin de amacı; Bozok Üniversitesi işbirliği ile kentimizde tarım ve hayvancılığın daha ileri seviyelere gelmesini sağlamak, bunun için çalışıyoruz" dedi.Geçmiş dönemlerde tarım ve hayvancılıkta kaybedilen değerlerin yeniden yakalanması gerektiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, "Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak her zaman çiftçimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz”dedi. Yozgat’ta tarım ve hayvancılık adına yaptığı bilimsel çalışmalarla Türkiye’deki Ziraat Fakülteleri arasında Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, ”Göreve başladığımda Ziraat, Eğitim, İlahiyat ve Tıp Fakültesi ile Bozok Üniversitesi olarak Yozgat’a her açıdan katkıda bulunmak üzere çalışacağız demiştik. Belirlediğimiz hedeflere emin adımlarla gidiyoruz. Ziraat Fakültesi olarak Damızlık Kaz üretimi ve bağcılık konusunda çiftçilerimize eğitim verdik. Şimdi de büyükbaş hayvan noktasında ilimizdeki bütün üreticilere bilimsel destek verdik vermeye devam edeceğiz. Dolayısıyla yaptığımız işi bilimsel yapmak kendi varlıklarımızı ıslah ederek devam etmek zorundayız. Bunu gerek hayvancılıkta gerek meyvecilikte gerekse tarımın diğer bölümlerinde gerçekleştirmek zorundayız. Yozgat tarım ve hayvancılık anlamında elverişli illerin başında geliyor. Kentimizde imkanlarımızı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Yorulmadan durmadan çalışıp üretmeliyiz. Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak her zaman üreticimizin yanındayız ve destek vereceğiz. Bu duygularla bu projenin yeni bir başlangıca vesile olmasını diliyor, eğitimin gerçekleşmesine katkı sağlayan kurum kuruluş yetkililerine ve değerleri üreticilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.Proje kapsamında eğitim programına katılan 70 çiftçiye sertifikaları, süt güğümleri, 3 çiftçiye süt sağım makinesi ve çeşitli hediyeler verildi. 


 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,447,062 Tekil Ziyaretçi