Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
İş Akış Şeması
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 35091
REKTÖRÜMÜZDEN P... 29059
ZİRAAT FAKÜLTEM... 18475
"HİCRAN" MÜZİKA... 16339
BOZOK ÜNİVERSİT... 13444
ZİRAAT FAKÜLTES... 12686
ÖĞRENCİLERE GİR... 11654
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11408
CEHRİLİK LALESİ... 8984
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8386
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BAĞIMLILIK HER YÖNÜYLE ELE ...
BOĞAZLIYAN MYO GIDA İŞLEME ...
ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖR YARDIM...
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU...
ÜNİVERSİTEMİZDE "KORE KÜLTÜ...
ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 11
Duyuru Sayısı: 1826
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,491,361 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  İSTİKLÂL MARŞI'MIZIN KABULÜNÜN 97. YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ  
 
Uzun yıllar yoksulluklarla, savaşlarla bitkin düşen Türk milletinin "yoktan var olma" mücadelesini anlatan, kurtuluşun simgesi İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle üniversitemizde program düzenlendi.Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçaslan, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Bülent Çiftçi, fakülte dekanları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz katıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma programının açılış konuşmasını Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan yaptı.Yrd. Doç. Dr. Fidan, “Böyle bir günde beraberiz ki yazmış olduğu eserler ve karakteriyle, karakter abidesi diyebileceğimiz kelimelerin anlatmakta aciz kaldığı bir şahsın, garip gelip garip giden fakat milletin gönlünde taht kuran Türk milletinin yaşadığı müddetçe yaşatacağı müstesna bir şahıs Mehmet Akif Ersoy’u anma programına hoş geldiniz.” dedi.Mehmet Akif’in Çanakkale’yi, Bülbül’ü, kaleme alırken Türk milletini mazi ile atisini birbirine bağlayan İstiklal Marşı’nı kaleme alırken nasıl bir haliyeti ruhiyede olduğunu düşünmemiz gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Fidan: “Ey büyük üstat. Zaman seni unutturmayacak. Unutulmayacaksın.  Müslüman Türk milletinin ulvi değerleriyle birlikte millet olma şuurunu simgeleyen, İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yılını kutluyor, Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın diyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, 97 yıl önce büyük bir coşkuyla milli marşımız olarak kabul ettiği İstiklal Marşı; Türk milletinin kahramanlığını, vatan sevgisini ve bağımsızlık mücadelesini en güzel biçimde dile getiren muhteşem bir eser olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, tarihin her döneminde vatanına ve bağımsızlığına yönelik tehditlere karşı, inanç ve değerlerinden ödün vermeden mücadele eden aziz milletimiz, İstiklâl Marşı’nda vücut bulan ruhla üstün gelerek bugünün aydınlık Türkiye’sini inşa etmeyi başardığını söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının devamında öğrencilere ve akademisyenlere seslenerek şunları söyledi: “Genç arkadaşlarım hangi bölümü okursak okuyalım geçmişimizi ve tarihimizi bilmek ve geçmişimizdeki önemli şahsiyetleri anlayabilmek durumundayız. Bugün Safahat’ı okuduğumuz zaman pek çoğumuzun anlayamadığını biliyorum. Bundan dolayı da sizleri suçlamıyorum. Bizim dilimiz adına neler kaybettiğimize üzülüyorum. Çünkü gerçekten öz Türkçe yazılmış bir metni, bizi anlatan, bizim gençliğimize ufuk veren ve verecek olan metni bugünkü gençliğimizin anlayamaması bizim geldiğimiz nokta açısından üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Bu manada edebiyat bölümü hocalarımıza bir görev düştüğünü düşünüyorum. Bütün gençlerimize Mehmet Akif’in Safahat’ını mezun olmadan önce okutulması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Rektörümüz konuşmasının sonunda;  “Ulusumuzun ortak sesi, ortak vicdanı olan İstiklâl Marşı’mızın ortaya koyduğu değerlere sahip çıkmak, onları geliştirip yaşatmak, bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazifelerin başında gelmektedir. Çünkü milli marşımız; sadece bir milletin tarih sahnesinde var olma mücadelesini anlatmakla kalmaz, aynı zamanda iman ve inanç ekseninde parlak bir geleceğe de işaret eder. İstiklâl Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 97’nci yıldönümü nedeniyle milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, bu vatan uğruna can veren bütün şehit ve gazi olan kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç konuşmasında her devletin kahramanları ve zor günleri olduğuna dikkat çekerek bu zor günlerde milleti yönlendirmek ve ayağa kaldırmak için bu kahramanların bir rol üstlendiğini ve Mehmet Akif Ersoy’un da bu kahramanlardan birisi olduğunu belirtti. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklâl Marşı, Safahat, Süleymaniye, Asımın Nesli gibi kaleme aldığı eserlerin bizlere birer emanet olduğunu belirten Vali Yurtnaç, bu milli ruhun hep birlikte yaşatılması gerekliliğinin altını çizdi. Konuşmasının sonunda Yurtnaç, İstiklâl Marşımızın kabulünün 97. yıldönümünü kutlayarak milli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla andığını sözlerine ekledi.

Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Özden Savaş, “Mehmet Akif Ersoy’un Karakteri ve İstiklal Marşı’nın Yazılış Sürecini” anlattı.

Program Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair video, İstiklâl Marşı’nın okunması, ve Bülbül Şiiri Oratoryosu ile  sona erdi. 
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,491,361 Tekil Ziyaretçi