Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 34422
REKTÖRÜMÜZDEN P... 28382
ZİRAAT FAKÜLTEM... 17829
"HİCRAN" MÜZİKA... 15751
BOZOK ÜNİVERSİT... 12832
ZİRAAT FAKÜLTES... 12054
ÖĞRENCİLERE GİR... 11070
ÜNİVERSİTEMİZE ... 10815
CEHRİLİK LALESİ... 8343
KAZ YETİŞTİRİCİ... 7787
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  ÜNİVERSİTEMİZDE 10 KASIM AT...
REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH ...
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ...
AKDAĞMADENİ MYO'DA "KARİYER...
4.ADLİ HEMŞİRELİK, 3.ADLİ S...
GİRİŞİMCİLİK VE ÜNİVERSİTE-...
VALİ KEMAL YURTNAÇ'TAN REKT...
ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE I. BOZOK UL...
"HEKİME KARŞI ŞİDDETE HAYIR...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 15
Duyuru Sayısı: 1807
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,411,058 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  BOZOK ÜNİVERSİTESİ SENATOSU "KUDÜS" KINAMA KARARI  
 
Üniversitemiz Senatosu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınadı. Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey senato öncesinde kınama kararını senato üyelerine okudu.


Bozok Üniversitesi Senatosu, ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını üzüntü ve endişeyle karşılamaktadır.

Üç büyük dinin kutsal mekanı olarak kabul edilen Kudüs, Birinci Dünya Savaşı’na kadar bölgede huzur ve barışın hakim olduğu bir şehir olarak varlığını korumuştur. Ortaçağda kalan Haçlı Seferleri’nin kin ve nefret duygularını 20.yüzyıla taşıyan emperyal devletlerin uyguladığı bilinçli politikalar, “insanlık mabedi” bu kutsal şehri, çatışmaların merkezi haline getirmiştir.

ABD Başkanı’nın İsrail’in ırkçı ve yayılmacı politikalarını destekler mahiyette bir karar alması ve Kudüs sorununda taraf haline gelmesi, dünya barışını zedeleyecek bir sonuç doğuracaktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1968 yılı 252 Sayılı ve 1980 yılı 476 Sayılı Kararları ile İsrail’in Kudüs’ün statüsünü değiştirmeyi hedefleyen her türlü yasama ve yürütme ile ilgili hareketlerini geçersiz kabul etmiştir. ABD Başkanı’nın, Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayarak ortaya koyduğu tavır uluslararası hukuka tamamen aykırıdır.

Dünyamızın barışa ve uzlaşmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemde, haksız ve sorumsuzca alınmış olan bu karar; Kudüs sorununu daha fazla içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklerken, başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yaşanabilecek çatışmaları da daha fazla derinleştirecektir. Bu açıdan alınan karar bölge ve dünya barışına vurulmuş en büyük darbelerden biri olarak tarihe geçecektir.

Filistinlilerin, Birleşmiş Milletler kararına uygun olarak kendi anavatanları olan topraklar üzerinde bağımsız bir devlete sahip olmaları insanlık vicdanının bir gereğidir. Bozok Üniversitesi Senatosu olarak; insani, tarihi ve hukuki bütün değer ve gerçekliklere aykırı alınmış olan tek taraflı kararı kınıyoruz.

BOZOK ÜNİVERSİTESİ SENATOSU
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,411,058 Tekil Ziyaretçi