Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 33418
REKTÖRÜMÜZDEN P... 26244
ZİRAAT FAKÜLTEM... 16907
"HİCRAN" MÜZİKA... 14866
BOZOK ÜNİVERSİT... 11854
ZİRAAT FAKÜLTES... 11074
ÖĞRENCİLERE GİR... 10174
ÜNİVERSİTEMİZE ... 9915
CEHRİLİK LALESİ... 7322
KAZ YETİŞTİRİCİ... 6920
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BU YIL YEDİNCİSİ DÜZENLENEN...
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ ...
CUMHURİYET BAŞSAVCISI AHMET...
REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH ...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ BESYO'YA...
YEDİNCİ BOZOK BİLİM ÇALIŞTA...
ÜNİVERSİTEMİZDEN BAĞRIBÜTÜN...
ÜNİVERSİTEMİZDE KALİTE YÖNE...
PROF. DR. FUAT KÖKSAL ÜNİVE...
REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 46
Duyuru Sayısı: 1781
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,277,279 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  BOZOK ÜNİVERSİTESİ SENATOSU "KUDÜS" KINAMA KARARI  
 
Üniversitemiz Senatosu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınadı. Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey senato öncesinde kınama kararını senato üyelerine okudu.


Bozok Üniversitesi Senatosu, ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını üzüntü ve endişeyle karşılamaktadır.

Üç büyük dinin kutsal mekanı olarak kabul edilen Kudüs, Birinci Dünya Savaşı’na kadar bölgede huzur ve barışın hakim olduğu bir şehir olarak varlığını korumuştur. Ortaçağda kalan Haçlı Seferleri’nin kin ve nefret duygularını 20.yüzyıla taşıyan emperyal devletlerin uyguladığı bilinçli politikalar, “insanlık mabedi” bu kutsal şehri, çatışmaların merkezi haline getirmiştir.

ABD Başkanı’nın İsrail’in ırkçı ve yayılmacı politikalarını destekler mahiyette bir karar alması ve Kudüs sorununda taraf haline gelmesi, dünya barışını zedeleyecek bir sonuç doğuracaktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1968 yılı 252 Sayılı ve 1980 yılı 476 Sayılı Kararları ile İsrail’in Kudüs’ün statüsünü değiştirmeyi hedefleyen her türlü yasama ve yürütme ile ilgili hareketlerini geçersiz kabul etmiştir. ABD Başkanı’nın, Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayarak ortaya koyduğu tavır uluslararası hukuka tamamen aykırıdır.

Dünyamızın barışa ve uzlaşmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemde, haksız ve sorumsuzca alınmış olan bu karar; Kudüs sorununu daha fazla içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklerken, başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yaşanabilecek çatışmaları da daha fazla derinleştirecektir. Bu açıdan alınan karar bölge ve dünya barışına vurulmuş en büyük darbelerden biri olarak tarihe geçecektir.

Filistinlilerin, Birleşmiş Milletler kararına uygun olarak kendi anavatanları olan topraklar üzerinde bağımsız bir devlete sahip olmaları insanlık vicdanının bir gereğidir. Bozok Üniversitesi Senatosu olarak; insani, tarihi ve hukuki bütün değer ve gerçekliklere aykırı alınmış olan tek taraflı kararı kınıyoruz.

BOZOK ÜNİVERSİTESİ SENATOSU
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,277,279 Tekil Ziyaretçi