Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Basın Talep Formu
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 34686
REKTÖRÜMÜZDEN P... 28643
ZİRAAT FAKÜLTEM... 18089
"HİCRAN" MÜZİKA... 15972
BOZOK ÜNİVERSİT... 13072
ZİRAAT FAKÜLTES... 12293
ÖĞRENCİLERE GİR... 11290
ÜNİVERSİTEMİZE ... 11038
CEHRİLİK LALESİ... 8601
KAZ YETİŞTİRİCİ... 8015
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  ÜNİVERSİTEMİZ BOLU VE KÜTAH...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜLT...
ÜNİVERSİTEMİZDE MÜHENDİSLİK...
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI P...
ÜNİVERSİTEMİZDE "FETÖ VE EĞ...
BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN...
YOZGAT CUMHURİYET BAŞSAVCIS...
DİJİTAL ÇAĞDA ELEŞTİREL MED...
ÜNİVERSİTEMİZDE 24 KASIM ÖĞ...
MİNİKLERDEN REKTÖRÜMÜZE ANL...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 11
Duyuru Sayısı: 1821
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,447,118 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  İRAN'DA DÜZENLENEN TÜRK ÜNİVERSİTELERİ TANITIM PROGRAMINDA ÜNİVERSİTEMİZ DE YER ALDI  
 
Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Derneği (ISSA) tarafından İran’ın başkenti Tahran’da, 16-19 Ekim 2017 tarihlerinde Türk Üniversiteleri’nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin artırılmasına yönelik ziyaret programı düzenlendi.Çeşitli vakıf ve devlet üniversiteleriyle beraber Üniversitemizi temsilen Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili ve Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın yer aldığı heyet Türk Elçiliğine, lise ve üniversitelere ziyaretler gerçekleştirdi.

Ziyaret sonrası Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata yaptığı değerlendirmede, “İran, tarih içerisinde en uzun süre komşuluk içerisinde olduğumuz bir ülkedir. Çok daha köklü ve yakın işbirlikleri içerisinde olmamız beklenir. Ülkelerimiz arasındaki mevcut durumun daha ileriye taşınabilmesi için üniversitelerin de üstlenebileceği pek çok konu bulunmaktadır.Üniversitemizde şu an itibariyle İran’dan iki öğrencimiz kayıtlı bulunmaktadır. Üniversite olarak yabancı öğrenci çekme hususunda da özel bir strateji belirlemek zorundadır. İran’dan gelen öğrenci sayısının artırılması ve sürekliliğin sağlanması için çalışmalar yapmak durumundayız. İran’ın sanıldığından daha liberal bir yol üzerinde olduğunu düşünüyorum. Farsça eğitim yapılıyor. Lise eğitimi sonrası İran’dan yurt dışına eğitim görmek için giden öğrenciler var. Türkiye’den İran’a giden öğrencinin de az olduğunu gözlemledik. Daha çok dini eğitim için ya da Farsça dil eğitimi için gidildiğini anlıyoruz. Güçlü bir geleneğe sahip olmasına karşın yeterince ülkemizde de tanınmadığını düşünüyorum.Diplomasi bakımından zaman zaman farklı durumlar ortaya çıksa da halk bazında ilişkilerin sağlam ve köklü benzerlikler taşıdığını görebiliyoruz. İstanbul ve Ankara, İran’da sevilen ve görülmek istenen şehirlerdir. Türkiye’de yaygınlaşan Yükseköğretim ile birlikte komşu ülkeler ile de daha geniş platformlu işbirlikleri için potansiyel oluşmuştur. Bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Zorlukların bulunduğunu, ancak somut adımlar atılması gerektiğini ve bu ziyaretin bir ilk olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Böyükata, önümüzdeki yıllarda mutlaka yeni tedbirler düşünülerek üniversitemizin ve Yozgat’ın nitelikli uluslararasılaşma sürecine katkı vermemiz gerektiğini belirtti.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuya ilişkin olarak, Üniversitemizde uluslararasılaşma çalışmalarını önemsediklerini belirterek, yabancı öğrenci sayısının arttırılması, uluslararası işbirliklerin çoğaltılması ve sürekliliğinin sağlanması için şehrin potansiyelini de dikkate alarak imkanlarımızı en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğimizi ifade etti. Prof. Dr. Karacabey, bu yönde özveriyle yapılan çalışmaları takdir ettiklerini  vurguladı.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,447,118 Tekil Ziyaretçi