Site İçeriği
Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Basında Bozok
Bozok'tan Haberler
Amblemimiz
Kanun ve Yönetmelikler
Fotoğraflarla Bozok
Linklerimiz
Arama
Tanıtım Kataloğu
Bozok Bülten
B.Ü. Gazete
Haber Arşivi
İletişim
Resim Galerisi
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 32910
REKTÖRÜMÜZDEN P... 25374
ZİRAAT FAKÜLTEM... 16437
"HİCRAN" MÜZİKA... 14414
BOZOK ÜNİVERSİT... 11353
ZİRAAT FAKÜLTES... 10586
ÖĞRENCİLERE GİR... 9739
ÜNİVERSİTEMİZE ... 9481
CEHRİLİK LALESİ... 6852
KAZ YETİŞTİRİCİ... 6482
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  YOZGAT KÜSİ (KAMU-ÜNİVERSİT...
ÜNİVERSİTEMİZDE BAYRAMLAŞMA...
KASAUM’DAN ZİRAAT FAKÜLTESİ...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ AİLESİ İ...
KIRGIZİSTAN’DAN GELEN HEYET...
ÜNİVERSİTEMİZ TIP FAKÜLTESİ...
REKTÖR PROF. DR. KARACABEY ...
AYŞE ILICAK İMAM HATİP ORTA...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ VAKFININ...
“FİKRİNDEN GİRİŞİM ÇIKART” ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 25
Duyuru Sayısı: 1761
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,190,239 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  İRAN'DA DÜZENLENEN TÜRK ÜNİVERSİTELERİ TANITIM PROGRAMINDA ÜNİVERSİTEMİZ DE YER ALDI  
 
Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Derneği (ISSA) tarafından İran’ın başkenti Tahran’da, 16-19 Ekim 2017 tarihlerinde Türk Üniversiteleri’nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin artırılmasına yönelik ziyaret programı düzenlendi.Çeşitli vakıf ve devlet üniversiteleriyle beraber Üniversitemizi temsilen Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili ve Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın yer aldığı heyet Türk Elçiliğine, lise ve üniversitelere ziyaretler gerçekleştirdi.

Ziyaret sonrası Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata yaptığı değerlendirmede, “İran, tarih içerisinde en uzun süre komşuluk içerisinde olduğumuz bir ülkedir. Çok daha köklü ve yakın işbirlikleri içerisinde olmamız beklenir. Ülkelerimiz arasındaki mevcut durumun daha ileriye taşınabilmesi için üniversitelerin de üstlenebileceği pek çok konu bulunmaktadır.Üniversitemizde şu an itibariyle İran’dan iki öğrencimiz kayıtlı bulunmaktadır. Üniversite olarak yabancı öğrenci çekme hususunda da özel bir strateji belirlemek zorundadır. İran’dan gelen öğrenci sayısının artırılması ve sürekliliğin sağlanması için çalışmalar yapmak durumundayız. İran’ın sanıldığından daha liberal bir yol üzerinde olduğunu düşünüyorum. Farsça eğitim yapılıyor. Lise eğitimi sonrası İran’dan yurt dışına eğitim görmek için giden öğrenciler var. Türkiye’den İran’a giden öğrencinin de az olduğunu gözlemledik. Daha çok dini eğitim için ya da Farsça dil eğitimi için gidildiğini anlıyoruz. Güçlü bir geleneğe sahip olmasına karşın yeterince ülkemizde de tanınmadığını düşünüyorum.Diplomasi bakımından zaman zaman farklı durumlar ortaya çıksa da halk bazında ilişkilerin sağlam ve köklü benzerlikler taşıdığını görebiliyoruz. İstanbul ve Ankara, İran’da sevilen ve görülmek istenen şehirlerdir. Türkiye’de yaygınlaşan Yükseköğretim ile birlikte komşu ülkeler ile de daha geniş platformlu işbirlikleri için potansiyel oluşmuştur. Bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Zorlukların bulunduğunu, ancak somut adımlar atılması gerektiğini ve bu ziyaretin bir ilk olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Böyükata, önümüzdeki yıllarda mutlaka yeni tedbirler düşünülerek üniversitemizin ve Yozgat’ın nitelikli uluslararasılaşma sürecine katkı vermemiz gerektiğini belirtti.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuya ilişkin olarak, Üniversitemizde uluslararasılaşma çalışmalarını önemsediklerini belirterek, yabancı öğrenci sayısının arttırılması, uluslararası işbirliklerin çoğaltılması ve sürekliliğinin sağlanması için şehrin potansiyelini de dikkate alarak imkanlarımızı en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğimizi ifade etti. Prof. Dr. Karacabey, bu yönde özveriyle yapılan çalışmaları takdir ettiklerini  vurguladı.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,190,239 Tekil Ziyaretçi