Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 33633
REKTÖRÜMÜZDEN P... 26483
ZİRAAT FAKÜLTEM... 17075
"HİCRAN" MÜZİKA... 15013
BOZOK ÜNİVERSİT... 12071
ZİRAAT FAKÜLTES... 11287
ÖĞRENCİLERE GİR... 10345
ÜNİVERSİTEMİZE ... 10074
CEHRİLİK LALESİ... 7568
KAZ YETİŞTİRİCİ... 7063
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  ÜNİVERSİTEMİZDE "KLİNİK ARA...
VALİ YARDIMCISI ADEM YILMAZ...
ÜNİVERSİTEMİZDE BAYRAMLAŞMA...
BU YIL YEDİNCİSİ DÜZENLENEN...
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ ...
CUMHURİYET BAŞSAVCISI AHMET...
REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH ...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ BESYO'YA...
YEDİNCİ BOZOK BİLİM ÇALIŞTA...
ÜNİVERSİTEMİZDEN BAĞRIBÜTÜN...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 11
Duyuru Sayısı: 1784
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,336,037 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÜNİVERSİTEMİZDE TEMEL KLİNİK ARAŞTIRMA (İYİ KLİNİK UYGULAMALARI) EĞİTİMİ VERİLDİ  
 Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, TUCRİN (Türkiye Ulusal Klinik Araştırma Altyapı Ağı) ve Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı işbirliği ile Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu onaylı olarak Temel Klinik Araştırma (İyi Klinik Uygulamaları) Eğitimi, üniversitemiz ev sahipliğinde başarıyla gerçekleştirildi.Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve TUCRİN (Ulusal Klinik Araştırma Altyapı Ağı) tarafından verilen eğitime Üniversitemiz ve Üniversitemiz dışından 70 kişi katılım sağladı.
Klinik Araştırmalar Etik Kurullarında görevli olan ya da olmayı planlayanlar ile Klinik Araştırma yapan herkesin katılması amacıyla gerçekleştirilen eğitim programı Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayça ÇAKMAK’ın açılış konuşması ile başladı.

Açılış konuşmasında Yrd. Doç. Dr. Ayça ÇAKMAK şunları söyledi: “Hepimizin bildiği gibi, Üniversitelerin başlıca görevlerinden biri bilgi üretmektir. Bilgi üretimi için araştırma yapmak, araştırma yapabilmek için ise, yeterli bilgi donanım ve beceriye sahip olmak ve bunun yanısıra mevzuata göre bu konuda yeterli eğitim aldığımızı gösteren belge, sertifikalara sahip olmak gerekmektedir. Aksi takdirde, ne etik kurul oluşturabiliyoruz ne de araştırma yapabilmek için gerekli izinleri alabiliyoruz. Bozok Üniversitemizde bu eğitime çok ihtiyaç vardı. Sayın Rektörüm Prof. Dr. Salih KARACABEY’in desteği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Hocalarım, başta Yeşim TUNÇOK Hocam olmak üzere, hocalarımın desteği ile bu eğitimi organize etmiş ve burada toplanmış bulunuyoruz. Kendilerine destekleri için çok teşekkür ediyorum.”Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve TUCRİN müdürü Prof. Dr. Yeşim TUNÇOK konuşmasında Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Temel Klinik Araştırma Eğitimi ile, İyi Klinik Uygulamaları kılavuzuna göre araştırmanın taraflarına temel  bilgi ve becerileri edindirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Teorik derslerin yanı sıra uygulamaların yapılacağı eğitim programı kapsamında katılımcılarla interaktif bir eğitim sürdüreceklerini belirten Prof. Dr. Yeşim TUNÇOK, eğitime çevre illerden de katılım olduğunu ve Hitit Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi ve Yozgat Şehir Hastanesi’nden olmak üzere 70 kişinin katılım gerçekleştireceğini söyledi.

Yönetmelik gereği etik kurul üyesi olabilmek için bu eğitimin alınması gerektiğine değinen Prof. Dr. Yeşim TUNÇOK, “Uluslararası klinik araştırmalarda bu eğitim belgesine sahip olan araştırmacılar tercih nedeni olmaktadır. Bu eğitim ile tüm klinik araştırmalar daha bilinçli bir şekilde ve en güncel bilgiler ile yürütülebilmektedir” dedi.

Prof. Dr. Yeşim TUNÇOK, yaptığı konuşmada Üniversitemiz tarafından çok iyi ağırlanmaktan çok mutlu olduklarını, eğitimden bir gün önce gerçekleştirilen Hitit Başkenti Hattuşaş’a olan geziden çok memnun kaldıklarını ve gezide bilgi ve katkılarını esirgemeyen Turizm Fakültesi Dekan’ı Prof. Dr. Galip AKIN’a teşekkürlerini birkez daha iletmek istediklerini söyledi.


Üniversitelerin en önemli görevlerinden birinin bilgi üretmek olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli AYBAR, “Bilgi üretirken, araştırma yaparken dikkatli olmakta yarar var. Laboratuvar ve teorik çalışmalarda bazen hatalar yapılıyor ve yanlış  bilgi üretiliyor. O yüzden bilgiyi üretirken dikkatli olmak gerekiyor. Ben Üniversitemizde düzenlenen Temel Klinik Araştırma (İyi Klinik Uygulama) Eğitimi’nin çok faydalı olacağına ve amacına ulaşacağını inanıyor, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.Yapılan eğitimde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Uzm. Eczacı Mehtap Öztürk, Uzm. Eczacı Burcu Suna ve Mühendis Cengiz Kaya tarafından Klinik Araştırmalarda mevzuat hakkında bilgi verildi.

Eğitime Üniversitemiz ve Üniversitemiz dışından olmak üzere, 6 adet Profesör, 3 adet Doçent, 47 adet Yardımcı Doçent, 6 adet Araştırma Görevlisi, 3 adet Öğretim Görevlisi, 3 adet Lisans ve lisansüstü öğrenci ile 1 adet Avukat ve 1 adet Yüksek mühendis katılım gerçekleştirdi

Bir gün süren eğitim sonunda yapılan sınav sonucunda tüm katılımcılar başarı belgesini almaya hak kazandılar ve ardından tüm katılımcılara başarı belgeleri, eğitici ve konuşmacılara ise teşekkür belgeleri ve plaketleri verildi. 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,336,037 Tekil Ziyaretçi