Site İçeriği
Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Basında Bozok
Bozok'tan Haberler
Amblemimiz
Kanun ve Yönetmelikler
Fotoğraflarla Bozok
Linklerimiz
Arama
Tanıtım Kataloğu
Bozok Bülten
B.Ü. Gazete
Haber Arşivi
İletişim
Resim Galerisi
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 33121
REKTÖRÜMÜZDEN P... 25948
ZİRAAT FAKÜLTEM... 16644
"HİCRAN" MÜZİKA... 14606
BOZOK ÜNİVERSİT... 11556
ZİRAAT FAKÜLTES... 10784
ÖĞRENCİLERE GİR... 9913
ÜNİVERSİTEMİZE ... 9657
CEHRİLİK LALESİ... 7055
KAZ YETİŞTİRİCİ... 6668
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH ...
KAHRAMAN ŞEHİT ÖMER HALİSDE...
ÜNİVERSİTEMİZDE 15 TEMMUZ D...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ...
YOZGAT İL MÜFTÜSÜ VE BERABE...
ÜNİVERSİTEMİZDE YÜKSEKÖĞRET...
ÜNİVERSİTEMİZDEN YOZGAT'IN ...
ÜNİVERSİTEMİZ ZİRAAT FAKÜL...
YOZGAT KÜSİ (KAMU-ÜNİVERSİT...
ÜNİVERSİTEMİZDE BAYRAMLAŞMA...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 12
Duyuru Sayısı: 1769
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,227,451 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÜNİVERSİTEMİZ HASTANESİ'NDE AYNI ANDA KALP VE AKCİĞER AMELİYATI YAPILDI  
 
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sağ akciğerinde tümör tespit edilen ve tümör ameliyatı için hazırlık yapılırken kalp damarında tıkanıklık tespit edilen 66 yaşındaki hastaya yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla aynı anda “kalp” ve “akciğer” ameliyatı yapıldı.

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Polikliniği’ne bir süre önce öksürük ve kanlı balgam çıkarma şikâyetiyle başvuran hastanın tetkiklerinde sağ akciğerinin üst kısmında yaklaşık 5 cm büyüklüğünde kitle belirlendi. Yapılan tetkikler neticesinde hastalığın akciğerle sınırlı olduğu ve başka yere sıçramadan ameliyat edilmesine karar verildi.Ameliyat hazırlığı aşamasında kalp muayenesi yapılan Demirtaş’ın bir kalp damarında darlık tespit edildi. Bu şartlar altında yapılacak bir akciğer ameliyatının risk taşıyacağı fakat ertelenmesi halinde tümörün ilerleyeceği riskinden dolayı Göğüs Cerrahisi ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı ekibindeki uzman kadro iki ameliyatın da aynı anda yapılmasına karar verdi.

Hasta ve yakınlarının onayı alındıktan sonra ameliyata alınan hastanın göğüs ön duvarından yapılan tek kesiden (sternotomi) girilerek hem akciğerindeki tümörlü alan çıkarıldı hem de kalbi durdurmadan yapılan koroner bypass tekniği ile tıkalı olan kalp damarına müdahale edildi.

Yaklaşık 5 saat süren başarılı ameliyatı gerçekleştiren ekip üyelerinden Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekcioğlu, 20 yılı aşkın süregelen meslek hayatında bu tarz hem akciğer hem de kalp ameliyatının aynı anda yapıldığına çok az şahit olduğunu söyledi.

İki ameliyatın da risk taşıyan ameliyatlardan olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Çiçekçioğlu; “Bu tür riskli ameliyatlar bugüne kadar Türkiye’de parmakla gösterilebilecek kadar az sayıda merkezde yapılıyordu. Hastamızın göğsünün ön yüzünden yapılan kesi ile öncelikli olarak Göğüs Cerrahi arkadaşımız Yrd. Doç. Dr. Bayram Metin tarafından sağ akciğerindeki kitlenin bulunduğu akciğerin üçte birlik kısmı tümörle birlikte tamamen çıkarıldı. Daha sonra pompaya girilmeden atan kalpte koroner bypass tekniği ile kalp ameliyatı gerçekleştirildi.” diye konuştu.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,227,451 Tekil Ziyaretçi