Site İçeriği
Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Basında Bozok
Bozok'tan Haberler
Amblemimiz
Kanun ve Yönetmelikler
Fotoğraflarla Bozok
Linklerimiz
Arama
Tanıtım Kataloğu
Bozok Bülten
B.Ü. Gazete
Haber Arşivi
İletişim
Resim Galerisi
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 32913
REKTÖRÜMÜZDEN P... 25378
ZİRAAT FAKÜLTEM... 16440
"HİCRAN" MÜZİKA... 14417
BOZOK ÜNİVERSİT... 11358
ZİRAAT FAKÜLTES... 10591
ÖĞRENCİLERE GİR... 9741
ÜNİVERSİTEMİZE ... 9485
CEHRİLİK LALESİ... 6857
KAZ YETİŞTİRİCİ... 6486
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  YOZGAT KÜSİ (KAMU-ÜNİVERSİT...
ÜNİVERSİTEMİZDE BAYRAMLAŞMA...
KASAUM’DAN ZİRAAT FAKÜLTESİ...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ AİLESİ İ...
KIRGIZİSTAN’DAN GELEN HEYET...
ÜNİVERSİTEMİZ TIP FAKÜLTESİ...
REKTÖR PROF. DR. KARACABEY ...
AYŞE ILICAK İMAM HATİP ORTA...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ VAKFININ...
“FİKRİNDEN GİRİŞİM ÇIKART” ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 9
Duyuru Sayısı: 1761
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,191,576 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÜNİVERSİTEMİZDE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ  
 
Yozgat Valiliği ve Üniversitemiz tarafından “15 Temmuz Şehitleri Anma” programı Yozgat Şehitliği'nde şehit kabirlerinin ziyaret edilmesi ile başladı.Şehitlikte düzenlenen anma programına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, şehit aileleri ve yakınları katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet şehit kabirlerini ziyaret edip karanfil bırakarak dua etti.  Anma programı Büyük Cami’de mevlidi şerif okunmasıyla devam etti.
Şehit Ailesi Unutulmadı

Bakan Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet daha sonra Gülyayla köyünde ikamet eden 15 Temmuz şehidi Mustafa Koçak'ın ailesini ziyaret etti.
Üniversitemizde “15 Temmuz Şehitleri Fotoğraf Sergisi” Açıldı

Anma programı kapsamında Üniversitemiz tarafından Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında “15 Temmuz Şehitleri Fotoğraf Sergisi” açılışı yapıldı. Sergide, İstanbul, Ankara ve Yozgat’ta 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve ardından tutulan demokrasi nöbetlerinden kesitler yer aldı.
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Paneli”

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Baro Başkanı Mehmet Şimşek, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Şenol Akın, fakülte dekanları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan panel, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve 15 Temmuz Şehitleri sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey: “15 Temmuz’u Unutmayacağız ve Unutturmayacağız”

Panelin açılışında bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey; üzerinde yaşadığımız toprakların çok şehit gördüğünü ve her karışında şehit kanının olduğunu belirterek, “Şehitlik bizim inancımızda peygamberlikten sonra bir insanın ulaşabileceği en yüksek mertebedir.  15 Temmuz’da şehit olan 249 kahramanımıza Allah’tan rahmet diliyor, hepsini saygı ve minnetle yâd ediyorum. Gazilerimize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Ecdadımız Anadolu’ya girerken Malazgirt’te kefenini giyerek bu topraklara şehit olmayı göze alarak girmiştir. Son şehitlerdeki üzüntümüz, bizden zannettiğimiz hainlerin kalkışmasıyla ortaya çıkan durumdur. Hainlerin ihanetini önlemek için verilen mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimizin her biri kutsal bir mekân elde ettiler. Allah mekânlarını cennet etsin. Bize düşen bunları unutmamak ve unutturmamaktır.” dedi.
Hainlerin, her dönemde farklı kılıklara ve farklı kisvelere bürünerek bu ülkeye ve bu millete ihanet etmekte olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey; “Son hareket biraz da milletin hissetmeyeceği şekilde dini inançları kullanarak ortaya konulan bir ihanettir. Din konusundaki küçücük ayrılıklar ve sapmalar; üzerinde hassasiyetle durulması gereken, çok dikkat edilmesi gereken hususlardır. Din konusundaki küçük sapmalar büyük tehlikelerin habercileridir. Yaşadıklarımızdan bir ders çıkararak eğitimdeki ihmalimiz sebebiyle kendi evlatlarımızı kaybetmemek durumundayız.  Bilhassa sağlam ve köklü bir milli eğitim ve din eğitimi-öğretimi politikasının bundan sonra devlet politikası haline getirilerek hiç olmazsa bundan sonra kendi evlatlarımızı kaybetmeme gayreti içerisinde olmamız, bu yaşananlardan ders çıkarttığımızın göstergesi olacaktır.” dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Hain darbe gecesi birinci derecede hedef olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun dirayetli duruşu ve teşviki ile Türkiye’nin her karış toprağında köyünde, kentinde sokaklara çıkıp hainlere fırsat vermeyen milletimize en içten saygılar sunuyor, böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.”

Vali Yurtnaç: “15 Temmuz Bizim Demokrasi Tarihimiz Açısından Bir Milattır”

Vilayet ve tüm birimleri olarak “Milli Birlik ve Demokrasi Günü” adı altında haftayı çeşitli faaliyetlerle geçirdiklerini dile getiren Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç konuşmasında  şunları söyledi: “Görüyorum ki göl maya tutmuş. Biz kurumlar olarak çeşitli toplantılar tertip ederek toplanırız. Ama gönüllü olarak milletin böyle büyük bir salonu doldurduğu programlar parmakla sayılacak kadar azdır. Ben özellikle sizleri, Yozgatlıları hem 15 Temmuz gecesi göstermiş olduğunuz birlik ve beraberlik adına  hem de o birlik ve beraberliğin hala devam ettiriyor olmanızdan dolayı tebrik ediyorum.15 Temmuz gecesi 249 şehidimiz, 2200 gazimiz oldu. Milletimiz yaralandı. Devlet kademeleri parçalandı. Devletteki kurumsal kültür ve kurumsal hafızayı ortadan kaldırdılar.

Bu kötü niyetli insanları gördük ki bunlar dış güçlerin eline geçmişler içleri de temiz değilmiş. İşte bunlar vesilesiyle biz milli birlik ve beraberliğimizi elde ettik. Bu çok önemli bir kazanımdır. En önemli şey de sağcısıyla, solcusuyla, liberaliyle, dindarıyla, alevlisiyle, sünnisiyle, Kürdüyle, Türk’ü ile toplumun her kesimiyle bu ülkeye, seçilmiş iktidara, seçilmiş cumhurbaşkanına meclise bu halk sahip çıktı.15 Temmuz’un olumsuzlukları arasında bizlere açtığı olumlu pencere işte budur:

Bir, içimizdeki hainleri gördük. İki, demokrasimiz ve ülkemiz güçlendi. Üç, dış dünyaya çok güzel bir mesaj verdik. Türkiye ile artık masa başı oyunları yapamayacaksınız. Çünkü Türkiye’de halk artık iktidardır. Rejimiyle, devletiyle, idaresiyle paylaşmış ve onu sahiplenen bir topluluk var. Bu maksatla 15 Temmuz bizim demokrasi tarihimiz açısından bir milattır. Bir bakıma da bizim siyaseten ayakta olduğumuzun, siyaseten dik ve diri olduğumuzun, siyaseten kurtuluş reçetemizi aldığımız gündür 15 Temmuz. Allah bir daha böyle günler bizlere yaşatmasın. Bu büyük bir ihanettir. Türk tarihi boyunca görülmemiş bir ihanettir.”

Açılış konuşmalarının ardından İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca “Darbelerin Tarihsel Arka Planı”, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Mumyakmaz  “Darbelerin Sosyolojik Arka Planı ve 15 Temmuz” İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Harun Akkaya  “15 Temmuz Darbe Girişimini Besleyen Dini Söylem ve Uygulamalar” konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,191,576 Tekil Ziyaretçi