Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Kanun ve Yönetmelikler
Basında Bozok
Haber Arşivi
Bozok Bülten
Bozok Gazete
Fotoğraflarla Bozok
Tanıtım Videosu
Tanıtım Kataloğu
Logomuz
Arama
Linklerimiz
İletişim
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 33624
REKTÖRÜMÜZDEN P... 26477
ZİRAAT FAKÜLTEM... 17067
"HİCRAN" MÜZİKA... 15007
BOZOK ÜNİVERSİT... 12066
ZİRAAT FAKÜLTES... 11276
ÖĞRENCİLERE GİR... 10338
ÜNİVERSİTEMİZE ... 10069
CEHRİLİK LALESİ... 7561
KAZ YETİŞTİRİCİ... 7053
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  ÜNİVERSİTEMİZDE "KLİNİK ARA...
VALİ YARDIMCISI ADEM YILMAZ...
ÜNİVERSİTEMİZDE BAYRAMLAŞMA...
BU YIL YEDİNCİSİ DÜZENLENEN...
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ ...
CUMHURİYET BAŞSAVCISI AHMET...
REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH ...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ BESYO'YA...
YEDİNCİ BOZOK BİLİM ÇALIŞTA...
ÜNİVERSİTEMİZDEN BAĞRIBÜTÜN...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 9
Duyuru Sayısı: 1784
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,331,460 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  TARIMDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI  
 
Yozgat Valiliği, Bozok Üniversitesi,  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Tarımda İş Birliği Protokolü" çerçevesinde başlatılan “Ziraat Mühendislerinin Teknik Eğitim” programı değerlendirme toplantısı düzenlendi.Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, üniversitemiz öğretim üyeleri ve ziraat mühendisleri katıldı.

Değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü  Ziyaaatin Özdemir,  “Tarımda  İş Birliği  Protokolü”  çerçevesinde Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ndeki   akademisyenler   ile müdürlüğümüzün   teknik personelinin   bir araya gelerek  bitkisel ve hayvansal üretim, tıbbi aromatik bitkiler alanında sahada yapılması gereken çalışmaları masaya yatırdıklarını söyledi.Tarımda İşbirliği Protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen teknik eğitimin Yozgat tarımı ve hayvancılığı için bir fırsat olduğunu dile getiren Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, düzenlenen bu teknik eğitimde ciltlerce kitap okumaktansa alanında uzman akademisyenlerden değerli teorileri öğrenerek bu bilgileri sahada nasıl pratiğe dökeriz üzerinde görüşlerin sunulduğuna dikkat çekti. Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ konuşmasının devamında: “Teoriden bu millet bıkmış usanmış. Tozlu raflarda yapılan çalışmalar sadece tozlanıyor. Sahaya intikal etmeden hiçbir çalışmadan hayır çıkmaz.” dedi. Bundan sonra bu tür çalışma ve projelerle Yozgat tarım ve hayvancılığının gelişimine önemli katkı sağlayacaklarını belirten Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ çiftçi, üreticilere ve yetiştiricilere yönelik sertifikalı eğitim programları düzenleneceğini ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında, “Çağımız bilgi ve bilgi teknolojileri çağı. Üretildiğinden çok daha fazla tüketilen bir bilgi dünyasındayız. Tüketilen bilgiye yetişebilmemiz gerekiyor. Sürekli daha ileri seviyede bilgi üretmemiz gerekiyor. Bilgi ve teknolojiye hakim olan milletler kalkınmış milletlerdir ve dünya üzerinde de söz sahibidirler. Bilgi yenilenmediği sürece, durduğu sürece yerinde kalmaz ve geri  gider. Bu kapsamda her daim yeniyi öğrenmek ve yenilenmek durumundayız. Üniversite olarak bizim birinci önceliğimiz bilgi üretmek ve bu bilgiyi ilgililerine ulaştırmaktır. Aynı zamanda da geleceğe insan yetiştirmektir. Üniversite olarak elli yıl sonraki dünyanın alacağı şekle göre bilgi üretmek ve yol göstermek zorundayız. Kendimizi bu sorumluluk içerisinde hissediyoruz. Aynı zamanda üniversiteler sadece bilgi üretme ve öğrenci yetiştirmenin yanında bulundukları şehirlerin kalkınmasında lokomotif  itici bir güç olması durumundadır. Biz de Bozok Üniversitesi olarak Yozgat’ın tarımda, hayvancılıkta ve sanayide bilgi desteği noktasında her daim yanında ve hizmetindeyiz. Gerçekleştirilen bu teknik eğitim bunlardan biri. İlimizin özellikle tarım ve hayvancılığına yol gösterecek olan bu tür çalışmaların hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.Yozgat’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu; tarım ve hayvancılıkta ileri gitmesi gerektiğini belirten Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç,  şeker pancarı, mercimek,  arpa, buğday üretimi ve hayvancılık alanında Türkiye’de önemli bir yere sahip olan  Yozgat’ın artık tarımsal sanayiye doğru gitmesi gerektiğini söyledi.

Yozgat’ta yerinden yönetim uygulamasına geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Yurtnaç,   “Kentimizde tarımda hangi alanı ileri çıkaracağız konusunu  Bozok Üniversitemiz, Tarım İl Müdürlüğü ve diğer kurumlarla  karar vererek  yerel bütçelerimizi tarımsal ve hayvansal  alt yapının güçlenmesine  doğru yönlendireceğiz. Yozgat’ta üreten ve üretimi destekleyen bir yapıyı tesis etmek için çalışacağız.” dedi.

Yozgat tarımının ve hayvancılığının daha ileri seviyeye gelmesi için köylü ile muhatap olup köylünün derdine derman olunması gerektiğini belirten Vali Yurtnaç,  “Bizim işimiz alanda köylü ile beraber ter dökmektir. Onlarla birlikte sahada olursak onlara ve bu şehre bir katkı sağlarız. Her zaman köylü ve çiftçimizin yanındayız ve tarım alanındaki projeleri her zaman destekleyeceğiz.” diye konuştu.   
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,331,460 Tekil Ziyaretçi