Site İçeriği
Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Basında Bozok
Bozok'tan Haberler
Amblemimiz
Kanun ve Yönetmelikler
Fotoğraflarla Bozok
Linklerimiz
Arama
Tanıtım Kataloğu
Bozok Bülten
B.Ü. Gazete
Haber Arşivi
İletişim
Resim Galerisi
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 31805
REKTÖRÜMÜZDEN P... 23438
ZİRAAT FAKÜLTEM... 15373
"HİCRAN" MÜZİKA... 13412
BOZOK ÜNİVERSİT... 10317
ZİRAAT FAKÜLTES... 9512
ÖĞRENCİLERE GİR... 8745
ÜNİVERSİTEMİZE ... 8490
CEHRİLİK LALESİ... 5798
KAZ YETİŞTİRİCİ... 5493
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BOZOK YAPI-KARİYER GÜNLERİ ...
TÜBİTAK PROGRAMLARI BİLGİLE...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ 1. KARİY...
ÜNİVERSİTEMİZ KONYA VE KAYS...
ÜNİVERSİTEMİZDE 11. SPOR ŞE...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİL...
ONÜÇÜNCÜ YOZGAT BİLİŞİM ETK...
YOZGAT İLİ MANDA YETİŞTİRİC...
ÜNİVERSİTEMİZ ANKARA YÜKSEK...
TÜRKİYE SİYASET BİLİMİ DERG...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 17
Duyuru Sayısı: 1719
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,086,434 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 102.YILDÖNÜMÜ ÜNİVERSİTEMİZDE KUTLANDI  
 
Üniversitemizde Çanakkale Zaferi’nin 102.Yıldönümü düzenlenen programla kutlandı. Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Genç’in konuşmacı olarak katıldığı programda “Çanakkale Savaşları Balkan Gönüllüleri ve Çanakkale Türküsü” konulu konferans verildi.Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar ve Prof. Dr. Kadir Özköse,  Fakülte Dekanları, daire müdürleri  ve çok sayıda öğrenci katıldı.Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Çanakkale’de 250 bin şehitle ecdadımız bu ülkeyi korurken, o gün dünya milletlerinin bize karşı takındığı tavrın tahlil edilmemesi durumunda, şu günlerde yaşadığımız problemin nereye dayandığını keşfedemeyeceğimizi söyledi. Bugünleri doğru yorumlamak için gelecekte nelerle karşılaşabileceğimizi iyi tahlil edebilmek ve ona göre hazırlıklı olmak için Çanakkale’nin hiç unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Karacabey;

“En azından Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Destanı’nı her satırını, her kelimesini zihnimize kazımalı, gönül dünyamızdan onu hiçbir zaman çıkarmamalıyız. Geleceği kendilerine emanet etmeyi düşündüğümüz ve sevgili gençlerimiz, her birimiz farklı mesleklerde ve alanlarda çalışmalar yapacağız.  Hangi mesleğin sahibi olursak olalım ülkemizin kalkınmasında dünya yüzünde gerçekten gelişmiş ve kalkınmış bir millet olarak tarih sahnesinde varlığımızı sürdürmemizde mutlaka kendi kültürümüzü, tarihimizi ve değerlerimizi bilmenin önemi, onları özümsemenin ve yaşatmanın önemi çok büyüktür. Çanakkale, tarihimizde unutmayacağımız ver her zaman ibret alıp geleceği ona göre kurgulayacağımız bir sahnedir.  Bu sahnenin zihnimizden hiç bir zaman çıkmaması gerektiğini düşünüyorum.”  diye konuştu.Açılış konuşmalarının ardından Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Genç tarafından “Çanakkale Savaşları Balkan Gönüllüleri ve Çanakkale Türküsü” konulu konferansa geçildi. Prof. Dr. Genç, Çanakkale Savaşları hakkında katılımcılara bilgiler vererek konuşmasının devamında Gelibolu’da her metrekareye 20 şehit verildiğini ve her metrekareye 6 bin merminin düştüğünü dile getirerek şunları söyledi; “Gelibolu’da koca bir Darülfünun’u gömdük. İstanbul Erkek Lisesi o yıl bir tane bile mezun veremedi. Çanakkale Savaşları'nı hatırlarken bu tür feragat ve fedakârlıkların mutlaka unutulmaması gerekir.

Atatürk’ün Büyük Nutuk’ta dediği üzere; Temel ilke,Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleşebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan yüksek bir davranışa layık görünemez. Halbuki, Türk'ün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür, Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. O halde, Ya İstiklal Ya Ölüm! Bu dinimizde de böyle değil midir? Namaz ve hac ibadetlerinin temel şartı da hür olmak değil midir? O halde haysiyet ve şerefle yaşamanın temel şartı özgür ve hür olmaktır. Hür, egemen ve bağımsız yaşayabilmemiz için Çanakkale Savaşları’nda gösterilen fedakârlıkları bilmemiz gerekir.” dedi.Konferansın ardından Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Genç’e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.Program, Üniversitemiz Müzik Sanat Topluluğu tarafından Oratoryo ve Çanakkale Türküleri’nin seslendirilmesiyle sona erdi.


 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,086,434 Tekil Ziyaretçi