Site İçeriği
Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Basında Bozok
Bozok'tan Haberler
Amblemimiz
Kanun ve Yönetmelikler
Fotoğraflarla Bozok
Linklerimiz
Arama
Tanıtım Kataloğu
Bozok Bülten
B.Ü. Gazete
Haber Arşivi
İletişim
Resim Galerisi
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 32912
REKTÖRÜMÜZDEN P... 25377
ZİRAAT FAKÜLTEM... 16440
"HİCRAN" MÜZİKA... 14416
BOZOK ÜNİVERSİT... 11357
ZİRAAT FAKÜLTES... 10591
ÖĞRENCİLERE GİR... 9741
ÜNİVERSİTEMİZE ... 9484
CEHRİLİK LALESİ... 6856
KAZ YETİŞTİRİCİ... 6486
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  YOZGAT KÜSİ (KAMU-ÜNİVERSİT...
ÜNİVERSİTEMİZDE BAYRAMLAŞMA...
KASAUM’DAN ZİRAAT FAKÜLTESİ...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ AİLESİ İ...
KIRGIZİSTAN’DAN GELEN HEYET...
ÜNİVERSİTEMİZ TIP FAKÜLTESİ...
REKTÖR PROF. DR. KARACABEY ...
AYŞE ILICAK İMAM HATİP ORTA...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ VAKFININ...
“FİKRİNDEN GİRİŞİM ÇIKART” ...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 9
Duyuru Sayısı: 1761
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,191,489 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  İSTİKLÂL MARŞI'MIZIN KABULÜNÜN 96. YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ  
 
Uzun yıllar yoksulluklarla, savaşlarla bitkin düşen Türk milletinin "yoktan var olma" mücadelesini anlatan, kurtuluşun simgesi İstiklâl Marşı'nın Kabulü’nün 96. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle üniversitemizde program düzenlendi.

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, fakülte dekanlarımız, daire müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma programının açılış konuşmasını Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Mumyakmaz yaptı. Yrd. Doç. Dr. Mumyakmaz konuşmasında Millî Mücadele ruhunu, nesilden nesile aktaran İstiklâl Marşı’nın Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınış sürecini anlattı. Mumyakmaz “İstiklâl Marşımızda bayrak, hilal, yıldız, hak, hürriyet istiklal, yurt, millet, ırk, vatan kahramanlık gibi milli kavramlarla iman, şahadet, helal, cennet, Huda, ezan, mabed, vecd gibi dini motifler birbiriyle uyum halinde zengin bir belagatle kullanılmış, Milli Mücadele’yi gerçekleştiren milletin ruhunda mevcut iki önemli kavram, İstiklâl Marşı’nın da iki temel temasını oluşturmuştur. Müslüman Türk milletinin ulvi değerleriyle birlikte millet olma şuurunu simgeleyen, İstiklâl Marşımızın kabulünün 96. yılını kutluyor, Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın diyorum.” ifadelerini kullandı.Milletlerin tarihinden gerçekten unutulmayacak zamanlar, anılar, şahıslar ve şiirlerin olduğunu ve bunu her milletin tarihinde bunu görmenin mümkün olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, “ Bizim tarihimize baktığımızda her döneminde birden fazla kahraman ve birden fazla destan bulmak mümkün.  Yakın tarihimizde önemli şahsiyetlerden biri olan Mehmet Akif  Ersoy’un bugün gençliğimiz tarafından yeteri kadar anlaşılamıyor olması bizim için gerçekten üzüntü vericidir. Mehmet Akif Ersoy’un kullandığı dilin saf ve arı bir Türkçe olmasına rağmen bugün gençliğimizin anlayamıyor olması bizim için büyük bir kayıptır.”  dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un unutulmaması gereken fikir adamlarından biri olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, “Özellikle üniversite gençliği Mehmet Akif Ersoy’un Safahatı’nı da, Asımın Nesli’ni de mutlaka okumalıdır. İstiklâl Marşımıza gelince içerisinde milli ve dini, bizim kültürümüze ait her şeyi bulmam mümkündür. Öyle kapsamlıdır ki Allah bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın bu millete. Bundan daha güzeli hiçbir zaman ifade edilemez yazılamaz. Orada ifade edilen değerlere sımsıkı sarılmak suretiyle bu millete her zaman İstiklâl Marşı yazdıracak kadar saldırıların üzerimize geldiğine ve geleceğine, buna karşı bizim hazır olmamız gerektiğine,    daima uyanık, sosyal bütünlüğünü korumuş,  ilim, irfan sahibi nesiller olarak bu toprakları başkasına teslim etmemek üzere gece gündüz çalışmaya hazır olmamız gerektiğini İstiklâl Marşımızın dizeleri bizi uyarıyor ve ifade ediyor.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Açık tarafından “Mehmet Akif Ersoy’un Fikir Dünyası” konulu konferans verildi. Prof. Dr. Açık konferansında, Mehmet Akif’in hayatı, kişiliği, Safahat adlı eserinin fikir dünyası hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
Programın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey tarafından Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Açık’a plaket takdim edildi.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,191,489 Tekil Ziyaretçi