Site İçeriği
Bozok Üniversitesi İletişim, Protokol ve Enformasyon Müdürlüğü
  Ana Menü  
  Hakkımızda
Görev Tanımları
Hizmet Envanteri
Hizmet Standartları
Basında Bozok
Bozok'tan Haberler
Amblemimiz
Kanun ve Yönetmelikler
Fotoğraflarla Bozok
Linklerimiz
Arama
Tanıtım Kataloğu
Bozok Bülten
B.Ü. Gazete
Haber Arşivi
İletişim
Resim Galerisi
 
     
 
En Çok Okunan Haberler
 
 
Konu Okunma
ÜNİVERSTEMİZDE ... 31804
REKTÖRÜMÜZDEN P... 23438
ZİRAAT FAKÜLTEM... 15373
"HİCRAN" MÜZİKA... 13412
BOZOK ÜNİVERSİT... 10317
ZİRAAT FAKÜLTES... 9512
ÖĞRENCİLERE GİR... 8745
ÜNİVERSİTEMİZE ... 8489
CEHRİLİK LALESİ... 5797
KAZ YETİŞTİRİCİ... 5493
 
     
  En Son Eklenen Haberler  
  BOZOK YAPI-KARİYER GÜNLERİ ...
TÜBİTAK PROGRAMLARI BİLGİLE...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ 1. KARİY...
ÜNİVERSİTEMİZ KONYA VE KAYS...
ÜNİVERSİTEMİZDE 11. SPOR ŞE...
BOZOK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİL...
ONÜÇÜNCÜ YOZGAT BİLİŞİM ETK...
YOZGAT İLİ MANDA YETİŞTİRİC...
ÜNİVERSİTEMİZ ANKARA YÜKSEK...
TÜRKİYE SİYASET BİLİMİ DERG...
 
     
  Dil Seçenegi  
 
 
     
  İstatistik  
  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 20
Duyuru Sayısı: 1719
Resim Sayısı: 1914
Toplam: 4,086,407 Tekil Ziyaretçi
 
     
Samet ULUTÜRK
  ÜNİVERSİTEMİZDE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ  
 
Üniversitemizde Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı kapsamında “Mehmet Akif Ersoy’un Fikir Dünyası” konulu konferans düzenlendi.Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’un konuşmacı olarak katıldığı konferansa Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarslan, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kadir Özköse, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, Fakülte Dekanlarımız, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı. Rektörümüz, konuşmasında ülkemizin ve milletimizin geleceğinin güvencesi olan gençlerimize, bir dönemin büyük şairi, fikir insanı, İstiklâl Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, çok yönlü tanıması ve anlaması yönünde tavsiyelerde bulundu. Liseli, üniversiteli bütün gençlerin Safahat’ı en azından bir kez okuması gerektiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, vatan, millet, bayrak, özgürlük, bağımsızlık ve istiklâl kavramlarının karşılığı olan Mehmet Akif’in dünya görüşü ve fikir dünyasına mutlaka temas edilmesi gerekliliğine değindi.

Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır da, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma yıl dönümünde Bozok Üniversitesi’nin hazırladığı programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Mehmet Akif Ersoy ahlakı, terbiyesi, dini bilgisi, tefekkürü çok yüksek ve bizden daha biz olan önemli bir değerdir.” dedi.


Protokol konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun, Mehmet Akif Ersoy'un bizim yakın tarihimizde emsali az görülen çok nadir bir insan, dava adamı, iş eri ve fikir adamı olduğunun altını çizdi. İslami değerlerin ve ahlak anlayışının Mehmet Akif’in kültürünün yanı sıra seciyesini de belirlediğini belirten Prof. Dr. Uzun, Mehmet Akif’in dürüst kişiliği, ahlakı, İslami duyarlılığı ve milli değerlere bağlılığı ile önemli bir şahsiyet olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Mustafa Uzun, konferanstaki konuşmasında ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un vatan konusundaki duruşu ve düşüncelerine de değinerek şunları aktardı, “Akif dava adamı olduğu için tevazu sahibi, hürriyete âşık birisidir. Akif için din, vatan ve dil çok önemlidir ve bunlar için faaliyet gösterir. Sözlerinde dil ve din mukaddestir vurgusu yapar. Dil ve din mukaddes olunca millet ve vatan da mukaddes olur. Akif için din demek vatan demektir. Bunun için ‘Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın’ diyerek vatanın kutsallığını dile getirir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mustafa Uzun, Mehmet Akif'in fikir dünyasını sadece şiirleriyle değil nesirleri ve çıkardığı gazete ile savunan bir adam olduğunu ve kendisinin iyi bir gazeteci olduğunu sözlerine ekledi.


Konferansın sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konferansı ile vermiş olduğu değerli katkıları dolayısıyla Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’a plâket takdim etti.
 
   
     
 
© Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - 2010
4,086,407 Tekil Ziyaretçi